Yapay sinir ağları ile sistem tanıma
System idendification with artificial neural networks
  1. Tez No: 223555
  2. Yazar: MUHAMMED ORKUN ÖĞÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜJDE GÜZELKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, hatanın geriye yayılımı yöntemini kullanan çok katmanlı yapay sinirağlarının sistem tanıma metodu olarak kullanılması incelenmiştir. Giriş ve çıkışdeğerleri bilinen ölü zamanlı lineer bir sistem için parametrik olmayan bir yapay sinirağı modeli elde edilmiş ve bu model diğer sistem tanıma yaklaşımları için elde edilenmodeller ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma amacı ile parametrik ARX modeli veparametrik olmayan bulanık model elde edilmiştir. Modellenecek sistem hakkında bilgisahibi olunmadığı durumlarda, en iyi modelleme yönteminin yapay sinir ağı olduğugösterilmiştir. Elde edilen lineer ARX modeli klasik bir PID ile, bulanık model bulanık-PID ile, yapay sinir ağı modeli ise öz-uyarlamalı nöro-PID ile kontrol edilmiştir. Enbüyük aşım ve yerleşme zamanı gibi performans kriterleri göz önündebulundurulduğunda, en iyi sonuçların yapay sinir ağına dayanan öz-uyarlamalı nöro-PID ile alındığı gözlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Sistem Tanıma, Yapay Sinir Ağları, Hatanın Geriye Yayılımı
Özet (Çeviri)
In this study, neural networks which use the backpropogation algorithm is examined forthe system idendification problem. A non-parametric model is obtained for the lineersystem which has dead-time with using the pair of input-output values. This model iscompared with parametric ARX model and non-parametric fuzzy model. It is shownthat the best model is obtained with neural networks if there is no information aboutsystem which is modelled. ARX model is driven with classical PID, fuzzy model is drivenwith fuzzy-PID and at last, neural model is driven with self-tuning neural-PID.According to the maximum overshoot and settling time criterion, the best results aretaken from neural model which is driven with self-tuning neural-PID.Keywords : System Idendification, Neural Networks, Backpropogation Algorithm