Pulmoner hipertansiyon etyopatogenezinde atrial natriüretik peptidin rolü
- Tez No: 22356
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET ANP natriüretik, diüretik ve vazodilatatör etkileri olan bir hormondur.Pulmoner damar yatağında reseptörlerinin yoğun olarak bulunması, pulmoner hipertansiyon sürecinde etkili olduğunu akla getirmektedir. Bu çalışma çocukluk çağındaki pulmoner hipertansiyonla ANP arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Ölçümler pulmoner arter basınçları ve pulmoner direnç değerleri ile ANP düzeyleri arasında yalan ilişki olduğunu göstermiştir. Olgular şant düzeyi, şant miktarı, pulmoner arter basıncı, pulmoner direnç gibi değişik kıstaslara göre guruplandınldıklarmda, belirleyici özelliklerinden bağımsız olarak pulmoner arter basınçları ve pulmoner direnci yüksek olan gurupların ANP değerlerinin de yüksek olduğu görülmüştür. Pulmoner hipertansiyonla ANP arasında saptanan yakın ilişki, ANP'in pulmoner hipertansiyon etyopatogenezinde etkili olduğunu ve pulmoner hipertansiyon tam ve izleminde kullamlabileceğini göstermiştir. Pulmoner hipertansiyonla ANP arasındaki etkileşimi araştırmaya yönelik çalışmalar, ANP'in pulmoner hipertansiyon tedavisindeki yerini belirleyecektir. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANP is a recently investigated hormone with natriuretic, diuretic and vasoactive effects. The pulmonary vascular bed is the richest organ among ANP receptors. Effects and receptor distribution of ANP, brings to mind that ANP may have physiopathological importance in children with pulmonary hypertension. Thus this study was planned to clarify the relation between the pulmonary hypertension and ANP levels on children. Results of this study demonstrates that there is a strong correlation between pulmonary artery pressure, pulmonary resistance and ANP levels. Patients were grouped according to their pulmonary artery pressure, pulmonary resistance, existence of shunt, level of shunt, ratio of flows. It was observed that no matter what their pathologies were, the groups with high pulmonary artery pressure and pulmonary resistance, had also high ANP levels. This study states that ANP can be used as a reliable and easily accessible parameter for the diagnosis and follow-up of the pulmonary artery hypertension. As more information is built-up on this subject, it will be possible to widen our perspectives on the treatment of pulmonary hypertension. 76