İzole kobay ilevmunda histamin , angiotensin II ve asetilkolin cevaplarında kalsiyumun rolü
The Role of calcium in the responses of histomine, acetylcholine and angiotensin II in the isolated guinea-pig ileum
- Tez No: 22357
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
-18- ÖZET Bu çalışma, angiotensin II, histamin ve asetilkolinin izole kobay ileumunda oluşturdukları kasıcı cevaplarda kalsiyumun rolünü incelemek amacı ile planlanmıştır. Elde edilen verilere göre, kalsiyum kanal blokörü nifedipin 10"8 M konsantrasyonda her üç agonistin cevabını yaklaşık %70-80 nisbetinde azaltırken, kalsiyumsuz 0,1 mM EGTA içeren Krebs solüsyonu ile yürütülen çalışmalarda agonistlere karşı cevabın tamamen ortadan kalktığı saptanmıştır. Bu bulgular, angiotensin II, histamin ve asetilkoliriin kasıcı cevaplarında hem ekstrasellüler hemde intrasellüler kalsiyumun ı rolü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
19- SUMMARY THE ROLE OF CALCIUM IN THE RESPONSES OF HISTAMINE, ACETYLCHOLINE AND ANGIOTENSIN II IN THE ISOLATED GUINEA - PIG ILEUM In the present study, we investigated the effect of calcium in the responses of angiotensin II, histamine and acetylcholine in the isolated guinea - pig ileum. Nifedipine at the concentration of 10"8 M reduced the contractile responses to all agonists by 70-80%. Acetylcholine, histamine and angiotensin II.- induced contractions * were completely abolished in Ca2+ depleted medium containing ethylene glycol-bis (b-aminoethylether) N,N,N',N'-tetraacetic acid (EGTA) 0.1 mM. These results indicate that both extracellular and intracellular calcium involved in the contractile responses evoked by histamine, acetylcholine and angiotensin II in intestinal smooth muscle.