Semispinal ile spinal anestezinin etkilerinin karşılaştırılması
The Comparison of the effects of semispinal and spinal anesthesia
  1. Tez No: 22387
  2. Yazar: UĞUR CEMAL POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
VI -ÖZET Spinal anestezi tipinin seçiminde operasyon bölgesinin dermatomal konumu önemli olduğundan, çalışmamızda tek taraflı inguinal herniografi yapılan hastalarda semispinal anestezinin uygulanabilirliğini ve yan etkilerini klasik spinal anestezi ile karşılaştırdık. ASA I-n grubuna giren 20'şer kişilik iki gruptaki olgulara, lokal anestezik olarak % 0.5 hiperbar Bupivakainden semispinal anestezi için 1,5 mi (7,5 mg),spinal anestezi için ise 3 mi (15 mg) Lw aralığından enjekte edildi. Olgularda; anestezi, analjezi seviyeleri, motor blok dereceleri ve süreleri ile kan basınçları, kalp hızlan ve intra operatif verilen sıvı miktarları araştırıldı. Her iki grupta cerrahi müdahale için yeterli analjezi elde edildi. Analjezinin ortalama maksimal düzeyleri ve süreleri spinal anestezi grubunda T7 3±0 7 ve 172.0 ± 15.8 dakika, semispinal anestezi grubunun operasyon tarafında T g 2 1 Q 8 ve 1 20.8 ± 14.5 dakika karşı tarafında ise T 10 g ± 1 3 ve 77. 1± 17.3 dakika olarak belirlendi. Anestezinin ortalama maksimal düzeyleri ve süreleri spinal anestezi grubunda T120±1 0 ve 112. 1+36.4 dakika, semispinal anestezi grubunun operasyon taraf ında Lı ± ı s ve 67-6 ± 30-7 dakika, karşı tarafında da L3 5± 1 0 ve 29.5 ± 14.3 dakika olarak belirlendi. Üçüncü dereceden motor blok spinal anestezi grubunda 19 olguda (%95), semispinal anestezi grubunun operasyon tarafında 20 olguda (% 100) ve karşı tarafında ise 7 olguda (%35) gözlendi. Sistolik kan basıncının % 30' dan fazla düşmesi sadece spinal anestezi grubunda 10 olguda (% 50) belirlendi. Olgularda intraoperatif kardiovasküler stabiliteyi sağlamak için verilen elektrolitli sıvı miktarı, spinal anestezi grubunda 1016.0 ± 208.7 ml., semispinal anestezi grubunda ise 306.5 ± 107.3 mi. idi. Tek taraflı öpere edilecek olgularda hipotansiyon olasılığını azalttığından semispinal anestezi, klasik spinal anesteziye karşı iyi bir alternatif olabilir. 36
Özet (Çeviri)
VI- SUMMARY THECOMPARÎSONOFTHEEFFECTS OFSEMtSPİNAL ANDSPİNAL ANESTHESIA We compared the availability of performing semispinal anesthesia and its adverse effects with the conventional spinal anesthesia in the patients scheduled to undergo unilateral inguinal hernioraphy as the dermatoms of the operation site is considered to be important in selecting the type of spinal anesthesia. Each group including 20 patients, ASA grade 1 or 2 were given hyperbaric bupivacaine % 0.5 1,5 ml (7,5 mg) and 3 ml (15 mg) as a local anesthetic, from L^ space for semispinal and spinal anesthesia, respectively. The level of analgesia and anesthesia, the degree of motor blockade and their duration time, arteriel bood pressure, heart rate and the fluid given preoperatively were investigated. Adequate analgesia for surgical intervention was achieved in both of the groups. The mean maximum level of analgesia and its duration time for the spinal anesthesia group to be T7J±0 7 and 172.0 ± 15.8 min., respectively whereas, it was Tg2+08and 120.8 ± 14.5 min., and T108±13and 77. 1± 17.3 min. in the operation and contrlateral site of the semispinal anesthesia group, respectively. The mean maximum level of anesthesia and its duration time for the spinal anesthesia group was determined as Tli0+10 and 112. 1+36.4 min., respectively. Whereas, it was L1±15and 67.6 ±30.7 min., and L35±10and 29.5 ± 14.3 min. at the operation and the contrlateral site of the semispinal group, respectively. Third degree motor blockade was observed in the 19 patients (%95), of the spinal group. And there was 20 (% 100) and 7 (%35) patients at the operation and the contrlateral site of the semispinal group, respectively. The decrease above % 30 in systolic blood pressure was observed only in the 10 (% 50) patients of the spinal anesthesia group. The amount of fluid including electrolytes in order to provide cardiovascular stability peroperatively was found to be 1016.0 ± 208.7 ml., and 306.5 ± 107.3 ml. for spinal and semispinal anesthesia group, respectively. While, semispinale anesthesiais considered toreduce thepossibilitiy of hypotension,this technique can be used as an alternative over conventional spinal anesthesia for the operations in which only one side of the body is operated. 37