Etial-60 alaşımında döküm ve homojenizasyon uygulamalarının ekstrüzyon kabiliyetine etkileri
The Effect of casting and homogenization practices on the extrudability of AA 6063 aluminium alloy
- Tez No: 84993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇİĞDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Alüminyum ekstruzyon endüstrisinde en çok kullanılan malzemelerden birisi Al-6063 alaşımıdır. Biçimlenebilme kabiliyeti yüksek olan ve ısıl işlem ile sertlikleri önemli ölçüde artırılan bu alaşım, genel olarak bir AlMgSi 0.5 (Etial-60) alaşımıdır. Ekstrüzyondan önce ısıl işleme“Homojenizasyon”, sonra yapılan ısıl işleme ise“Yapay Yaşlandırma”denir. Al-6063 alaşımının döküm yapısında, ekstrüzyonu ve anodizasyonu olumsuz yönde etkiliyen AlFeSi ve fazlan bulunur. Ana alaşım elementi olan Mg ve Si ise çoğunlukla yapıda aşın doymuş haldedirler ve ekstruzyon kuvvetim arttırmaktadırlar. Homojenizasyon ile iğnemsi şekildeki 0-AlFeSi fazı daha küçük ve küresel formdaki AlFeSi fazına dönüşür. Hücre ve tane sınırlarındaki ağırlıklı olarak cc-AlFeSi'den oluşan metallerarası bileşik ağı kırdır ve M^Si alaşımı istenilen partikül boyut dağılım aralıklannda çöktürülerek hem ekstruzyon işlemi kolaylaştınlır ve hem de yanmamul profillerin özellikleri yükseltilir. Yukanda sözü edilen, homojenizasyon tavı, ön ısıtma ve ekstruzyon sonundaki soğuma işlemleri uygun şekilde yapıldığında, Al-6063 'ün en üstün dayanım değerleri, yapay yaşlandırma ısıl işlemi ile elde edilir. Bu çalışmada Al-6063 alaşımı farklı sıcaklık ve sürelerde homojenizasyon işlemine tabi tutularak meydana gelen mikroyapısal değişimler gözlenmiştir. Aynı şekilde, homojenizasyon uygulamalarının başta ekstruzyon kabiliyeti olmak üzere, biletlerin metaluriik karakterleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Deneysel bulgular, homojenizasyon işlemi ile bilet yapdannm katı halde önemli oranda yeniden düzenlenebileceklerim ve kontrollü şekilde oluşturulan yeni yapılann ise özellikle ekstruzyon kabiliyeti üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Homojenizasyon uygulamalanndan Al-6063 alaşımının düşük soğuk deformasyon-yeniden kristalleşme ve sıcak deformasyon-yeniden kristalleşme özellikleri önemli oranda etkilenmektedir. XIV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Al-6063 is a well known and widely used aluminium extrusion alloy. This alloy has high extrudability and thus the majority of Al-6063 products are in the form of profiles. Fabrication of 6063 alloy components consist of casting, homogenization, preheating, extrusion, ageing and surface treatment. The heating process performed before the extrusion process is called as“Homogenizing”and the process employed after extrusion is named“Artificial Aging”. The cast structure of Al-6063 contains P-AlFeSi phase which affect extrusion and anodising treatment negatively. Furthermore Mg and Si are the chief alloying elements and these are mostly super saturated in the structure and they increase the force of extrusion. The needle-like 0- AlFeSi phase transforms into a smaller size spherical form a-AlFeSi phase during the course of homogenization. The intermetallic network located in the cell and grain boundries consists of a-AlFeSi eutectic colonies. Homogenization treatment which ensures an easier extrusion and highers the properties in the semifinal products is generally carried out to obtain a designed particle distirbution parameters. In this study homogenization induced microstructural changes in Al-6063 alloy are studied. Also investigated are the effects of homogenization process on the thermo- mechanical processing behaviour of billets and semi-final products. Experimental results indicate that the structure of billets in solid state can be modified with the homogenizing process and the new structures, which are formed under proper suspicion are particularly effective on extrudability. The low degree of cold deformation-recrystalization and hot deformation-recrystalization are affected by homogenizing process a significantly. XV