Ölü zamanlı endüstriyel süreçler için kontrol sistemi gerçekleme
Make an application of control systems for industrial dead time processes
  1. Tez No: 223940
  2. Yazar: FATİH KAŞKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALMAN KURTULAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı endüstride sıkça karşılaşabileceğimiz ölü zamanlı sistemler için kontrolör tasarımı yapıp, gerçek sistemler üzerinde sistem davranışını incelemektir. İlk olarak Katsayı Diyagram yöntemi incelenmiştir. Bu yöntem sayesinde eşdeğer zaman sabiti ve kararlılık indeksi gibi parametrelerden yola çıkılarak gerçek sistem üzerinde uygulanmış ve elde edilen sonuçlar klasik PID yaklaşımıyla elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Endüstride karşılaşabileceğimiz ölü zamanlı sistemler birinci. derece ölü zamanlı sistemler, ikinci derece ölü zamanlı sistemler ve integratörlü ölü zamanlı sistemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bu sistemler üzerinde çalışılmış ve PLC yardımıyla kontrolörler sisteme uygulanmış ve kontrol sistemi gerçeklenmiştir. Bu yöntem kullanılarak kısa sürede referans değerine aşım yapmadan ulaşan sistem yanıtları elde etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of thesis is first designing control systems for dead time processes, then analize the behaviour of controller while working with real plants. At the beginning Coefficient Diagram Method is studied. This method needs two parameters, equivelent time constant and stability indices. Using these parameters control systems designed and made aplications on real plants. After getting the results, comparison with the results using PID Controllers are made. It is seen that this method can work on all kind of dead time processes effectively. First order plus dead time systems, second order plus dead time sytems and integrating dead time systems are studied. Aplications are made on these systems with using PLC. The main advantage of this method is that the solutions have no overshoot and the system has minimum setting time.