Tehlikeli maddelerin kara yolu ile taşınması
Transportation of dangerous goods by road
  1. Tez No: 223949
  2. Yazar: SÜREYYA ÖZYAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ulaşım, insanların ve maddelerin bir amaç doğrultusunda yerden başka bir yere yer değiştirmeleridir. Ulaşım bir ülkenin ekonomik kaynaklarının değerlendirilmesi ve sosyal gelişmesi, diğer ülkelerle ticari, kültürel vb. ilişkilerin kurulabilmesi ve sürdürülebilmesi için en önemli sektördür. Küreselleşmenin hızla arttığı bu dönemde gelişmiş bir ulaşım sistemine sahip olmayan bir ülkenin kalkınmış ülkeler arasında bir yer edinebilmesi olanaksızdır. Ulaşım, sadece ekonomik açıdan değil, ülkelerin bütünlüğü ve savunması açısından da büyük önem taşmaktadır.Ulaşım sistemi içerisinde önemli bir yere sahip olan karayolu taşımacılığında en önemli sorun trafik kazalarıdır. Trafik kazaları içerisinde, en yıkıcı etkiyi tehlikeli madde kazaları meydana getirmektedir. Tehlikeli madde taşımacılığı normal eşya taşımacılığının dışında çok riskli kazalara neden olan çevresel etkileri oldukça yıkıcı bir taşımacılık türüdür. Bu yıkıcı etkilerden korunabilmek için en iyi yöntem, eğitim ve sürekli bir denetleme sisteminin oluşturulması ve sürdürülebilmesidir. Günümüzde bu konuda yapılmış en önemli çalışma ADR Konvansiyonudur. ADR (The European Agreements Concerning The International Carriage of Dangerous Goods by Road, Karayoluyla Tehlikeli Yüklerin Uluslararası Taşınması İle İlgili Avrupa Sözleşmesi) sözleşmesi karayollarında tehlikeli madde taşımacılığı konusunda en yüksek güvenlik standartlarını ifade etmektedir.Bu çalışmanın amacı; ADR sözleşmesine göre tehlikeli maddelerin neler olduğu, sınıflandırma, işaretleme, etiketleme, yükleme, taşıma, boşaltma ve dağıtımın nasıl olması gerektiğinin incelenmesi, ayrıca taşımacılıkta sorumluların kimler olduğu ve yükümlüklerinin neler olduğunun, bu arada önemli bir konu olan eğitimde yapılması gerekenlerin açıklanmasıdır. Ayrıca ADR'ye geçiş sürecinde ülkemizdeki durum incelenerek yapılması gerekenler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Transportation is the most important sector for a country to establish and carry on relationship with other countries in commercial, cultural and many other areas. In addition to this, it has an overriding importance for deriving benefit from natural sources. In this rapid globalization period it is impossible for a country to be among developed countries without advanced transportation sector. Transportation is considerable not only for economy but it is also indispensable for integrity and defense of countries.Highway transportation is the most used mode in all transportation systems and because of this intensity, traffic accidents have become the biggest problem among all transportation modes. Within these traffic accidents, the ones including transportation of dangerous goods make the widest and most destructive effects to people and environment. The most fundamental point for preventing the bad and destructive effects of the accidents is composing and developing a control mechanism and providing good education. At the present day, ADR convention is the most serious Endeavour up to now. This convention involves highest security standards about transportation of dangerous goods by road.The aim of this research is analysis of what the dangerous goods are and how the classification, transport, marking, labeling, loading, unloading, delivering must be according to ADR convention. Furthermore, it is aimed to explain the persons who responsible for this subject and the obligations that they must correspond. Also the study has stated our country?s situation in the term of transition explaining what to do about education and many other areas.