Akciğer transplantasyonunda erken reimplantasyon cevabı
- Tez No: 22397
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL KAHRAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Akciğer transplantasyonunda reimplantasyon cevabı, erken postoperatif dönemde transplante akciğer fonksiyonlarının kritik olarak bozulmasıdır. Hiler yapıların kesilmesi“ HS ”, stenotik anastomozlar ve greft iskemisi gibi transplantasyon prosedürüne ait çeşitli faktörler reimplantasyon cevabının oluşmasına sebeb olurlar. Çalışmamızda reimplantasyon cevabının akciğer fonksiyonlarına ve parankimi üzerine yaptığı etkileri, hiler stripping ve ototransplantasyon yaparak karşılaştırmalı olarak araştıdık. Arteriyel kan gazları, pulmoner arter basınçları, radyografik ve histopatolojik çalışmalar ile reimplantasyon cevabının akciğer üzerine etkilerini inceledik. Reimplante akciğer fonksiyonları postoperatif üçüncü günde maksimal derecede bozuldu, fakat bu 14 - 30. günlerde derece derece normal işlevine döndü. Hiler stripping yapılan akciğerlerde daha az derecede ve hızla düzelen fonksiyon kaybı gözlendi. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY The reimplantation response in lung transplantation is the critical impairment of the transplanted lung functions in the early postoperative period. Several factors of the transplantation procedure, such as disruption of hilar struc_ tures (Hilar Stripping), stenotic anastomoses, and graft ischemia, are the cause of the reimplantation response. In our study we comparatively analyzed the effects of reimplantation response onto the lung paranchyma and func_ tions by hilar stripping and autotransplantation. We also analyzed the effects onto the lung with arterial blood gases, pulmonary arterial pressures, and radiological and histopat_ hological studies. The reimplanted lung functions were extremely impa_ ired on the third postoperative day, but this impairment became normal gradually on the 14th - 30th days. In the hilar stripped lungs the loss of functions became normal little but fast. 71