Akciğer transplantasyonunda Wisconsin Üniversite solusyonuna iloprost veya N-asetil sistein eklenmesinin donör akciğer iskemisini azaltmadaki rolü
Supplementing University of Wisconsin solution with the iloprost or N-acetylcysteine ameliorates donor lung damage
- Tez No: 132213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KAMİL KAYNAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Akciğer transplantasyonu'nda Wisconsin Üniversitesi solüsyonuna iloprost veya N-Asetilsistein eklenmesinin donör akciğer iskemisini azaltmadaki rolü Giriş: Akciğer transplantasyonu son dönem akciğer hastalığı olan hastalarda tedavide en önemli seçeneklerden biri haline gelmiştir. Transplantasyon sonrası erken mortalitenin en önemli nedeninin iskemi reperfuzyon hasarına bağlı gelişen erken greft yetmezliği olduğu düşünülmektedir. Organ koruma ve saklama tekniklerinin gelişmesine yönelik bir çok çalışma devam etmektedir. AmaçrBu çalışmanın amacı UW solüsyonuna iloprost veya N-asetil sistein eklenmesinin donör akciğer iskemisindeki rolünü araştırdık. Materyal metod : Çalışmamızda, 300-350 gram ağırlığında Sprague - Dawley cinsi sıçanlar kullanıldı. Her grupta altı adet sıçan olacak şekilde üç grup oluşturuldu. Anestezik ilaç olarak intraperitoneal ketamin hidroklorid, 50 mg/kg, kullanıldı.Median sternotomiyi takiben, perikard ve her iki plevral boşluk açıldı.Pulmoner arter gövdesine i.v. kanül yerleştirildi. Koruma solüsyonu verilmeden önce akciğerden doku örnekleri alındı. I. Grupta (Kontrol grubu), (nı=6), pulmoner arterler 60 ml/kg UW solüsyonu ile flushlandı. Akciğer doku örnekleri UW solüsyonu ile birlikte + 4 °C de saklandı. II. Grupta (İlioprost grubu), (n2=6), akciğerler 60 ml/kg UW + ilioprost 100 ng/kg solüsyonu ile flushlandı ve + 4 °C de saklandı. III. Grupta (N-Asetil Sistein grubu), (n3=6), akciğerler 60 ml/kg UW + N-asetil sistein 20 mg/kg solüsyonu ile fluslandı ve + 4 °C de saklandı. Akciğerden histopatolojik inceleme amacıyla belirli aralıklarda (0., 4., 6., 8., 12., 24., saat) örnekler alındı. İstatiksel tekrarlayan ölçümler içermeyen veriler için Mann Whitney-U test 51kullanıldı. Zamana bağlı değişkenler Wilcoxon test ile değerlendirildi. Histopatolojik incelemede alınan akciğer. Tip II pnömosit hasan, sürfaktan immünohistokimyasal boyama ile, endotelyal hasar CD34 immünohistokimyasal boyama, alveolar bütünlük Hemotoksilen- Eozin boyama ile değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmada iloprost+UW veya NAS+UW solüsyonu kullanılması sonucunda sadece UW kullanımına göre daha az endotelyal hasar, daha az endojen sülfaktan kaybı,ve daha iyi alveolar bütünlük korunumun mevcut olduğunu saptadık. Her iki grupta sülfaktan, CD34 ve alveolar bütünlük değerlendirmesi yapıldığında reperfüzyona bağlı olarak zaman içinde artan bir hasar olduğu fakat bu hasarın iloprost+UW ve NAS+UW grubunda daha az görüldüğünü saptadık. Sonuç: Standart UW solüsyonu ile karşılaştırıldığında, UW+iloprost ve NAS+UW solüsyonunun kullanımının akciğerin korunması sırasındaki zamana karşı hasan azalttığını söylebilmekteyiz. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY Supplementing University of Wisconsin Solution with the iloprost or N-acetylcysteine ameliorates donor lung damage Introduction :Lung transplantation is an accepted mode of treatment for patients suffering from end-stage lung disease. The major concern in early mortality following lung transplantation has focused on the initial graft failure due to ischemia-reperfusion injury. The majority of recent investigations have been focused on the preservation solutions and preservation techniques. Aim of the studyrThe aim of this study is to assess the influence of the UW solution when supplemented with iloprost or N-acetylcysteine on donor lung preservation. Materials and method:Twelve Sprague-Dawley rats,approximately 300-350 grams in weight, were used in our study.The rats divided into three groups and each group was consisted of 6 rats.Intraperitoneal ketamine hydrochloride (50mg/kg) was used as the anesthetic drug. Following median sternotomy, the pericardium and both pleural cavities were opened.A cannula was placed into the pulmonary arterial trunk. Before flushing the pulmonary artery with the protection solutions, initial lung samples were taken. In group I (Control group), (ni=6), pulmonary arteries were flushed with 60 ml/kg UW solution with a pump at a constant flow, and lung tissue samples were stored at 4°C with UW solution. In group II (Iloprost group),(n2=6), lungs were flushed with 60 ml/kg UW+iloprost (100ng/kg) solution and stored at 4°C. In group III (N-acetylcysteine group),(n3=6), lungs were flushed with 60 ml/kg UW+N- acetylcysteine (20mg/kg) solution and stored at 4°C. Lung samples were taken at regular 53intervals (4, 6, 8, 12, 24, ?'? h) for histopathological examination. For data without repeated measurements a Mann Whitney-U test was performed. Time dependent changes were evaluated with Wilcoxon test. Type II pnomocyt damage was evaluated with surfactant immunohistochemical staining, endothelial damage was assessed with CD 34 immunohistochemical staining, and alveolar integrity was evaluated with H&E staining. Results:ln the current study we encountered decreased endothelial damage, better protection of alveolar integrity and less prominent endogenous surfactant loss with iloprost or N- acetylcysteine supplemented UW preservation solution compared with UW solution alone. In all groups, surfactant, CD34 and alveolar integrity evaluations showed a progressive damage in a time dependent manner, which clearly shows the importance of immediate reperfusion following procurement but this deterioration was less apparent in the iloprost or N- acetylcysteine supplemented group. Conclusions :In the light of our study, we can conclude that, in a time dependent manner, addition of iloprost or N-acetylcysteine may decrease lung preservation injury, more than standard UW solution. 54