İzole tavşan akciğer modelinde university of wisconsin solüsyonuna aprotinin eklenmesinin donör akciğer iskemi-reperfüzyon hasarındaki rolü (Deneysel çalışma)
The role of addition of aprotinin to university of wisconsin solution on donor lung ischemia-reperfusion damage in the isolated rabbit lung model
- Tez No: 164999
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİL KAYNAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
9- ÖZET İzole Tavşan Akciğer Modelinde University Wisconsin Solüsyonuna Aprotinin Eklenmesinin Donör Akciğer İskemi-Reperfüzyon Hasanndaki Rolü Giriş: Son zamanlarda yapılan akciğer transplantasyonu üzerine çalışmaların büyük bir kısmım organın korunması ve transplantasyon sonrası gelişebilecek iskemi-reperfuzyon hasarım önlemeye yönelik çalışmalar oluşturmaktadır. Son dönem çalışmalar bu solüsyonlarla birlikte ilave yapılan farmakolojik desteklerin iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir. Transplantasyon sonrası erken mortalitenin en önemli nedeninin iskemi reperfüzyon hasarına bağlı gelişen erken greft yetmezliği olduğu düşünülmektedir. Akciğer transplantasyonunda akciğerleri iskemiden korumak için yapılan çalışmalar devam etmektedir. Amaç: Biz bu çalışmada akciğer koruması için kullanılmakta olan University of Winsconsin solüsyonu ile birlikte plasminin kuvvetli, kallikreinin zayıf inhibitörü olan doğal bir serin proteaz inhibitörü aprotinin erken dönem donör akciğer hasan üzerine etkilerini araştırdık. Materyal metod : Çalışmamızda, İstanbul Üniversitesi Hayvan Laboratuvannda yetiştirilmiş 2500-3500 gram ağırlığında erkek veya dişi Yeni Zelanda cinsi 20 adet tavşan kullanıldı. Her grupta beş adet tavşan olacak şekilde dört grup oluşturuldu. Cerrahi ekipman ve preoperatif hazırlığın ardından tavşanlar intramüsküler yolla ketamin hidroklorid, 50 mg/kg, ve xylazine hidroklorid, 5 mg/kg, anestezisi ile uyutuldu. Trakeostomi açılarak solunum frekansı 17, Fİ02 %30, tidal volüm lOml/kg olacak şekilde mekanik ventilasyon sağlandı. Median sternotomi ve timektomiyi takiben, perikard ve her iki plevral boşluk açıldı, inferior vena kava, superior vena kava, aorta ve pulmoner arter hazırlandı ve dönüldü. 1000 ünite/kg heparin ile sistemik heparinizasyon yapıldı. Sağ ve sol ventrikül duvarına kanülasyon için purse sürürler konuldu. Heparinizasyonu takiben 30 mikrogram/kg prostaglandin Eı pulmoner artere enjekte edildi. Sağ ventrikülotomi ile pulmoner arter ve sol ventrikülotomi yardımı ile 59In Group III (8-hours control group), (n3=5), pulmonary arteries were flushed with 50 ml/kg UW solution. Lung tissue samples were preserved for 8 hours under + 4 °C in cold saline solution. In Group IV (8-hours aprotinin group), (n4=5), pulmonary arteries were flushed with 50 ml/kg UW + 10000 KIU aprotinin solution. Lung tissue samples were preserved for 8 hours under + 4 °C in cold saline solution. Findings: In this study, we saw that the addition of aprotinin to University of Wisconsin solution caused higher P02 values and lower PC02 levels comparing with University of Wisconsin solution only. Moreover, we saw that it caused less interstitial edema, type II pneumocyst damage, desquamation, erytrocyte extravazation, PMNL infiltration and alveolar wall damage. Conclusion: We can only say that the addition of aprotinin to University of Wisconsin solution lowers the damage against time during lung protection, compared with the usage of University of Wisconsin solution. 649- ÖZET İzole Tavşan Akciğer Modelinde University Wisconsin Solüsyonuna Aprotinin Eklenmesinin Donör Akciğer İskemi-Reperfüzyon Hasanndaki Rolü Giriş: Son zamanlarda yapılan akciğer transplantasyonu üzerine çalışmaların büyük bir kısmım organın korunması ve transplantasyon sonrası gelişebilecek iskemi-reperfuzyon hasarım önlemeye yönelik çalışmalar oluşturmaktadır. Son dönem çalışmalar bu solüsyonlarla birlikte ilave yapılan farmakolojik desteklerin iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir. Transplantasyon sonrası erken mortalitenin en önemli nedeninin iskemi reperfüzyon hasarına bağlı gelişen erken greft yetmezliği olduğu düşünülmektedir. Akciğer transplantasyonunda akciğerleri iskemiden korumak için yapılan çalışmalar devam etmektedir. Amaç: Biz bu çalışmada akciğer koruması için kullanılmakta olan University of Winsconsin solüsyonu ile birlikte plasminin kuvvetli, kallikreinin zayıf inhibitörü olan doğal bir serin proteaz inhibitörü aprotinin erken dönem donör akciğer hasan üzerine etkilerini araştırdık. Materyal metod : Çalışmamızda, İstanbul Üniversitesi Hayvan Laboratuvannda yetiştirilmiş 2500-3500 gram ağırlığında erkek veya dişi Yeni Zelanda cinsi 20 adet tavşan kullanıldı. Her grupta beş adet tavşan olacak şekilde dört grup oluşturuldu. Cerrahi ekipman ve preoperatif hazırlığın ardından tavşanlar intramüsküler yolla ketamin hidroklorid, 50 mg/kg, ve xylazine hidroklorid, 5 mg/kg, anestezisi ile uyutuldu. Trakeostomi açılarak solunum frekansı 17, Fİ02 %30, tidal volüm lOml/kg olacak şekilde mekanik ventilasyon sağlandı. Median sternotomi ve timektomiyi takiben, perikard ve her iki plevral boşluk açıldı, inferior vena kava, superior vena kava, aorta ve pulmoner arter hazırlandı ve dönüldü. 1000 ünite/kg heparin ile sistemik heparinizasyon yapıldı. Sağ ve sol ventrikül duvarına kanülasyon için purse sürürler konuldu. Heparinizasyonu takiben 30 mikrogram/kg prostaglandin Eı pulmoner artere enjekte edildi. Sağ ventrikülotomi ile pulmoner arter ve sol ventrikülotomi yardımı ile 59
Özet (Çeviri)
In Group III (8-hours control group), (n3=5), pulmonary arteries were flushed with 50 ml/kg UW solution. Lung tissue samples were preserved for 8 hours under + 4 °C in cold saline solution. In Group IV (8-hours aprotinin group), (n4=5), pulmonary arteries were flushed with 50 ml/kg UW + 10000 KIU aprotinin solution. Lung tissue samples were preserved for 8 hours under + 4 °C in cold saline solution. Findings: In this study, we saw that the addition of aprotinin to University of Wisconsin solution caused higher P02 values and lower PC02 levels comparing with University of Wisconsin solution only. Moreover, we saw that it caused less interstitial edema, type II pneumocyst damage, desquamation, erytrocyte extravazation, PMNL infiltration and alveolar wall damage. Conclusion: We can only say that the addition of aprotinin to University of Wisconsin solution lowers the damage against time during lung protection, compared with the usage of University of Wisconsin solution. 649- ÖZET İzole Tavşan Akciğer Modelinde University Wisconsin Solüsyonuna Aprotinin Eklenmesinin Donör Akciğer İskemi-Reperfüzyon Hasanndaki Rolü Giriş: Son zamanlarda yapılan akciğer transplantasyonu üzerine çalışmaların büyük bir kısmım organın korunması ve transplantasyon sonrası gelişebilecek iskemi-reperfuzyon hasarım önlemeye yönelik çalışmalar oluşturmaktadır. Son dönem çalışmalar bu solüsyonlarla birlikte ilave yapılan farmakolojik desteklerin iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir. Transplantasyon sonrası erken mortalitenin en önemli nedeninin iskemi reperfüzyon hasarına bağlı gelişen erken greft yetmezliği olduğu düşünülmektedir. Akciğer transplantasyonunda akciğerleri iskemiden korumak için yapılan çalışmalar devam etmektedir. Amaç: Biz bu çalışmada akciğer koruması için kullanılmakta olan University of Winsconsin solüsyonu ile birlikte plasminin kuvvetli, kallikreinin zayıf inhibitörü olan doğal bir serin proteaz inhibitörü aprotinin erken dönem donör akciğer hasan üzerine etkilerini araştırdık. Materyal metod : Çalışmamızda, İstanbul Üniversitesi Hayvan Laboratuvannda yetiştirilmiş 2500-3500 gram ağırlığında erkek veya dişi Yeni Zelanda cinsi 20 adet tavşan kullanıldı. Her grupta beş adet tavşan olacak şekilde dört grup oluşturuldu. Cerrahi ekipman ve preoperatif hazırlığın ardından tavşanlar intramüsküler yolla ketamin hidroklorid, 50 mg/kg, ve xylazine hidroklorid, 5 mg/kg, anestezisi ile uyutuldu. Trakeostomi açılarak solunum frekansı 17, Fİ02 %30, tidal volüm lOml/kg olacak şekilde mekanik ventilasyon sağlandı. Median sternotomi ve timektomiyi takiben, perikard ve her iki plevral boşluk açıldı, inferior vena kava, superior vena kava, aorta ve pulmoner arter hazırlandı ve dönüldü. 1000 ünite/kg heparin ile sistemik heparinizasyon yapıldı. Sağ ve sol ventrikül duvarına kanülasyon için purse sürürler konuldu. Heparinizasyonu takiben 30 mikrogram/kg prostaglandin Eı pulmoner artere enjekte edildi. Sağ ventrikülotomi ile pulmoner arter ve sol ventrikülotomi yardımı ile 59In Group III (8-hours control group), (n3=5), pulmonary arteries were flushed with 50 ml/kg UW solution. Lung tissue samples were preserved for 8 hours under + 4 °C in cold saline solution. In Group IV (8-hours aprotinin group), (n4=5), pulmonary arteries were flushed with 50 ml/kg UW + 10000 KIU aprotinin solution. Lung tissue samples were preserved for 8 hours under + 4 °C in cold saline solution. Findings: In this study, we saw that the addition of aprotinin to University of Wisconsin solution caused higher P02 values and lower PC02 levels comparing with University of Wisconsin solution only. Moreover, we saw that it caused less interstitial edema, type II pneumocyst damage, desquamation, erytrocyte extravazation, PMNL infiltration and alveolar wall damage. Conclusion: We can only say that the addition of aprotinin to University of Wisconsin solution lowers the damage against time during lung protection, compared with the usage of University of Wisconsin solution. 64