Akciğer transplantasyonu olgularında erken immün iyileşme döneminde B hücre kinetiğinin, krec (kappa deleting recombination excision circle) düzeyi ile izlenmesi
Tracking b cell kinetics in early immune recovery stage of lung transplantation cases by monitorizing krec (kappa deleting recombination excision circle) levels
  1. Tez No: 464120
  2. Yazar: ZEYNEP AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEREN YANIKKAYA DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Akciğer transplantasyonunda immün sistem cevabının takibi, uygulanan tedavilere yön vermesi, sağ kalım süresi üzerinde etkisi ve buna bağlı olarak transplant başarısında önemlidir. Biz çalışmamızda post-transplant hümoral immün sistem gelişimini, B hücrelerin oluşumu sırasında hücrede var olan Kappa deleting Recombination Excisin Circle (KREC) gen segmentinin gerçek zamanlı PZR yöntemiyle değerlendirerek, KREC kopya sayısını transplant öncesi ve sonrası zamanlarda ve diğer hasta bulguları ile incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda, sağlıklı çocuklardan elde edilen DNA örnekleri ile validasyon yapıldı. KREC kopya sayısı ile birlikte immün sistem mekanizmalarında yeri olan ve transplant olgularında etkisinin olduğu bilinen sitokinlerin akan hücre ölçer yöntemle değerlendirildiği bu çalışmada,sitokinlerin hasta ve kontrol grubu arasında ve KREC değerleri ile karşılaştırılması yapılmıştır. KREC kopya sayısı transplant sonrasında, öncesine göre anlamlı bir fark göstermemekle beraber (p=0,594; p=0,657), median değerlerinde en fazla 7. günde artış görülmektedir (72642- 126849; 85-170). Hasta grubunda KREC ile CD40L arasında 24. saatte pozitif korelasyon (p=0,030) saptanmıştır. Kısıtlı sayıda hasta örneği ile gerçekleştirilen bu çalışma akciğer transplantasyonu hastalarında B lenfosit sayısında artış olduğunu göstermektedir. B hücre kinetiğinin post-transplant dönemde uzun süreli izlenmesi ile prognostik bir algoritma saptanabilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
Tracking the immune system progression in lung transplantation is crucial for management of the treatment, and it's effect on survival and success of transplantation. In this study, we aimed to evaluate humoral immune system response by measuring KREC gene segment copy numbers in B cells by RT-PCR (Real Time Polymerase Chain Reaction).We compared them with some clinical patient findings at three time points before and after transplantation. Cytokines that are known to function in immune system mechanisms and affect the transplantation success is measured by flow cytometry with bead based array. Cytokine levels between and control groups; and with KREC levels were compared. Although no significant alteration is observed in KREC levels between pre- and post-operation (p=0,594; p=0,657), median values indicate that the highest increase rate in KREC levels (72642- 126849; 85-170) are observedon 7th day of transplantation. Positive correlation between KREC and CD40L was shown in patient group on 24 hours post-operation (p=0,030). Even though this study was performed with a limited number of patients, it reveals that B lymphocyte numbers are found elevated after lung transplantation; and it is possible to detect a prognostic algorithm by tracking B cell kinetics after post-transplantation period for long term follow up.