Pilot bir bölgede talep yönlü yönetim stratejilerinin uygulanması yoluyla konutlarda enerji tasarrufu elde edilmesi
Energy saving at residental areas by applying demand side management strategies in a pilot area
- Tez No: 223992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT GÜRLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
1900'lerin başından bu yana hızla sanayileşme sürecine giren dünyamızda enerjiye duyulan ihtiyaç her geçen gün biraz daha artmaktadır. Bununla birlikte, enerji üretiminde kullandığımız fosil yakıtlarının rezervleri de aynı süreçte hızlı bir şekilde azalmaktadır. İnsanlık tarihinin en önemli problemlerinden biri ile karşı karşıya kalacağımız gerçeği tüm çıplaklığı ile önümüzde durmaktadır. Yapılan araştırmalar ve bilimsel çalışmalar neticesinde bu yüzyılın ikinci yarısında petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlarının rezervlerinin tamamına yakınının kullanılmış olacağı ve bu yakıt rezervlerinin tükeneceği yönündedir. Bu bağlamda enerjinin verimli bir şekilde kullanılmasının sağlanması çok büyük bir önem arz eder. Son yirmi yıl içerisinde başta A.B.D ve Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere bir çok ülkede enerjinin verimli kullanılmasına yönelik pek çok çalışma yapılmış ve bu çalışmaların bir kısmı hayata geçirilmiştir. Tezimizde amaçlanan, ülkemiz için de son derece büyük önem arz eden enerjinin verimli kullanılması konusunda konutlarımızda yapacağımız çok basit uygulamaları, bu uygulamalar neticesinde ne kadar enerji tasarrufu yapılabileceğini ve bu uygulamaların talep yönlü yönetim stratejileri kullanılarak tüm ülke geneline yayılıp yayılamayacağını göstermek olacaktır.Tez çalışmamızın ilk aşamasında talep yönlü yönetim stratejileri hakkında genel açıklamalara değinilmiş; talep yönlü yönetimin yararları, uygulama adımları ve talep yönlü yönetim programlarının tasarımı hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra dünya üzerinde uygulanmış talep yönlü yönetim stratejileri ile ilgili örnekler verilmiş ve pilot bölge olarak seçtiğimiz Samsun ilinde konutlarda enerji tasarrufu yapılabilmesi için önerilen son kullanıcı teknolojilerinin sağlayacağı enerji tasarrufu miktarı Devlet İstatistik Enstitüsü'nden alınan veriler ışığında hesaplanmış, yorumlar yapılmıştır.Tez çalışmamızın sonuç kısmında ise elde ettiğimiz verileri yorumlayarak enerjinin verimli kullanılması noktasında talep yönlü yönetim stratejilerinin ne şekilde uygulanabileceği, bu stratejilerin devletin enerji politikasının bir parçası olup olamayacağı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of industrial revolution at 1900?s, the need for the energy is increasing day by day. However, the reserves of fossil fuels are decreasing by increasing energy consumptions. The academically researches shows that in the second part of this century, the reserves of fossil fuels will end up. So, decreasing the amount of consuming energy is very important subject for us in today?s world. In the last twenty years, there are many researches and studies over energy saving and energy efficiency and some of these studies were applied to real world. The aim of this study is to describe basic energy saving applications in our residential areas, to calculate the amount of energy saving by these applications and to discuss about these applications if they can be applied at whole country by using demand side management strategies.In the first chapter of our study; a brief general descriptions of demand side management strategies were given, also the benefits of demand side management, steps in typical demand side management program and the design of demand side management programs were studied in a detailed way. After that, the examples of demand side management applications from other countries were given and the calculations in our randomly selected city Samsun were studied by using statistical data of Turkish Statistical Institute and results were discussed. Then the comparison of the conventional methods and our new approach is expressed.In the result chapter of our study, it was discussed how demand side management strategies can be applied for energy efficiency and energy saving in our residential areas by analyzing the results of our calculations. Also, it was discussed how applicable demand side management strategies can be a governmental energy policy.