JIB portal kren konstrüksiyonunun modellenmesi ve sonlu elemanlar yöntemiyle analizi
Modelling of JIB crane construction and analyses with finite element method
- Tez No: 224001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. C. ERDEM İMRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, transport tekniğinde sıklıkla kullanılan kaldırma ekipmanlarından biri olan JIB krenler incelenecektir. Limanlarda, tersanelerde ve depolarda geniş çapta kullanma alanları bulan JIB krenlere, işletim sırasında birçok yük etkimektedir; bu yüklerin en önemlileri olarak, sistem elemanlarının zati ağırlıklarından meydana gelen yükler ve vincin yaptığı hareketler sırasında oluşan dinamik etkiler sayılabilir. Ayrıca özellikle açık alanlarda çalışan JIB krenlere etkiyen rüzgar ve iklim şartlarından oluşan etkiler de göz önüne alınırsa; JIB krenlerde ve özellikle de JIB kreni taşıyan gövdesinde ciddi anlamda gerilmelerin ortaya çıkacağı açıktır.Çalışmada JIB kreni oluşturan parçalar ve bunlara etkiyen yükler incelenmiş, bunların doğrultusunda parçaların emniyetli bir şekilde dizayn edilmesi ve konstrüksiyonun oluşturulması amaçlanmıştır. Ayrıca JIB kren, bilgisayar destekli tasarım yazılımları (AutoCAD) kullanılarak modellenmiş ve boom(uç) kısmı da sonlu elemanlar metodu kullanarak hesap yapan yazılımlar (Hypermesh, ve ABAQUS 6.7.1) kullanılarak statik gerilme analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, JIB crane which is one of the lifting equipments frequently used in materials handling is investigated. JIB cranes which are affected by a number of load combinations can be used in seaports, shipyards and warehouses with a wide range of usage areas during the operation. Most important loads are self weight of the system elements and the movement of operation load. Moreover, it is considered that, additional forces act on the JIB portal crane, particularly operating in open-air, arise from wind and climate conditions, the great stress values can be observed on JIB portal crane, especially on its body.It is completely modeled utilizing computer aided design program named AutoCAD in 3-D solid modeling environment and also JIB crane?s boom part is generated by using Hypermesh. Then linear static analyses of the finite element model of JIB crane are computed by ABAQUS 6.7.1 solver under certain load combinations and boundary conditions.