Spatial dynamics of producer services in Ankara
Üretici servislerin mekansal dinamikleri-Ankara örneği
- Tez No: 224004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAN GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Son yıllarda, iletişim teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak kentsel işlevlerin kentsel mekanda rastlantısal olarak yer seçebileceği ve mekansızlaşma adı verilen bir mekandan kopuş süreci yaşandığı iddia edilmektedir. Bu anlamda, kentsel fonksiyonların kent mekandan bağımsız bir biçimde iletişim teknolojilerinin sağladığı olanaklara paralel bir biçimde yer seçtikleri yönünde bir hakim post-modern söylem gündeme getirilmektedir. Bir başka deyişle, iletişim teknolojileri bağımlı bir ilişki sisteminin sonucu olarak, tüm kentsel fonksiyonların kentin her bir bölgesinde mekansal etkilerden bağımsız olarak dağılabildiği iddia edilmektedir. Bu söylemin doğruluğu, iletişim teknolojilerini en yoğun kullanan ve mekansal yer seçim kısıtı en az olan işlevler olarak üretici servislerin yer seçimlerinde ve bunların geleneksel olarak yoğunlaştığı merkezi iş alanlarında test edilebilecektir.Bu amaçla, üretici servislerin yer seçim dinamikleri kentsel ve merkez gelişim süreçleri bağlamında analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu anlamda, görgül çalışma alanı olarak seçilen Ankara'da, üretici servislerin mekanla ilişkilenme ve yer seçme özellikleri araştırılmış, mekandan bağımsız bir dağılma yerine mekanla yeniden ilişkilenen ve her alt türü bağlamında özgünleşen bir yer seçim dinamiği olduğu gözlenmiştir. Mekandan kopuş olduğu yönündeki genellemeleri çürüten bu tespit, Ankara'nın merkezi çekirdeği olarak tanımlanabilecek Kızılay'da önemli bir çözülme eğilim ve tehlikesi olduğunu da ortaya çıkarmıştır. Bunlara ilaveten çalışmanın son bölümünde, çıkarım ve katkılar ortaya koyularak, tezden hareketle yapılması olası çalışma alanları tanımlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last three decades, depending on advances in communication technologies, there is a popular discussion that urban functions can be located independent from space. In other words, each urban function can locate to any zones of a city due to communication technology-based connections, in a so called ?deterritorialization?. These new sprawl-based locations can be seen in the central business districts (CBD) of cities, especially by producer service functions. This thesis will investigate the validity of ?deterritorialization?-based post-modern theoretical studies concerning recent transformation of CBDs based solely on the Western city, with reference to the distribution of such activities in Ankara and its CBD structure. Producer services can be used to test the space relations of urban functions due to their complexity and more flexible connection capacities.For this purpose, first the concepts and the fields of concepts that are based on CBDs and producer services are examined. Thereafter, these theoretical and analytical frameworks are tested in a comprehensive evaluation of urban and central growth. Ankara has been chosen as the subject of the case study due to the new locational nodes in the city and the significant threat of decline in the CBD of Kızılay, which is still the main core of city. The relations between urban space and the locational preferences of producer services in Ankara are assessed to illustrate the ?reterritorialization?-based movements within the urban space. Finally, the implications and contributions of the study and also suggestions for possible further studies are presented as concluding remarks.