From numbers to digits: On the changing role of mathematics in architecture
Sayılardan basamaklara: Matematiğin mimaride değişen rolü üzerine
- Tez No: 224003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MENNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma mimarlığın, matematik ve geometri ile pratik bir araç ve teorik bir referans olarak kurduğu ilişki üzerine eleştirel bir incelemedir. Matematik ve matematiğin metodolojik yapısının mimarlık söyleminin ilk oluşum dönemlerinden itibaren nihai bir temel ve güçlü bir referans olduğu iddia edilmektedir. Fakat, bu nihai temel ve bu temelin epistemolojik çıkarımlarının dayanağı olarak kabul edillen matematiksel açıklık, metodolojik kesinlik, ve araçsal duyarlılık, sayısal(digital) teknolojilerin mimarlık pratiği içerisine girmesiyle yeni bir boyut kazanmıştır. Bu teknolojilerin kullanımının fiziksel gerçekliğin ya da uzamın geometrik temsili ve matematiksel kontrolüne dair önermiş olduğu yeni oluşumlar, mimarlığın matematik disiplini ile olan ilişkisi içerisindeki dönüşüm noktalarının kuramsal çercevesi özelinde tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is a critical reconsideration of architecture?s affiliation with mathematics and geometry both as practical instrument and theoretical reference. The thesis claims that mathematics and its methodological structure provided architects with an ultimate foundation and a strong reference outside architecture itself ever since the initial formations of architectural discourse. However, the definitive assumptions and epistemological consequences of this grounding in mathematical clarity, methodological certainty and instrumental precision gain a new insight with the introduction of digital technologies. Since digital technologies offer a new formation for this affiliation either with their claim of a better geometric representation or mathematical controllability of physical reality (space), the specific focus on these newly emerging technologies will be developed within a theoretical frame presenting the significant points of mathematics in architecture.