Material flow cost versus congestion in dynamic distributed facility layout problem
Dinamik ve dağıtık tesis yerleşim probleminde malzeme akış maliyeti ve sıkışıklık
  1. Tez No: 224024
  2. Yazar: AYKUT ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR EVİN ÖZDEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde, ürün yelpazesine olan talebin zamanla değiştiği dinamik ve dağıtık tesis yerleşim problemleri ele alınmıştır. Dinamik tesis yerleşim problemi için yeni bir tavlama benzetimi algoritması ? SALAB ? geliştirilmiştir. SALAB'ın dört farklı versiyonu, literatürden alınan 48 test probleminin 20'si için bilinen en iyi sonuçları bulurken 18 problem için bilinenden daha iyi sonuç bulmuştur. Makinaların taşınma maliyetini ve malzeme taşıma sistemine ait toplam (boş ve dolu) hareket maliyetini azaltma hedefiyle, SALAB uyarlanarak, dinamik ve dağıtık tesis yerleşim problemini çözen DSALAB geliştirilmiştir. Sistemdeki toplam maliyet ve sıkışıklık arasındaki ödünleşimi incelemek için, rastsal üretilen problemlerin DSALAB çözümleri simüle edilmiştir. Deneysel sonuçlarımıza göre makina kopyalarını tesis bütününde dağıtmak toplam maliyeti azalan getirilerle düşürmekte ve artan sıkışıklığa sebep olmaktadır. Dolayısıyla, belirli bir seviyenin ötesinde dağıtıklık tavsiye edilmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study both dynamic and distributed facility layout problems, where the demand for product mix changes over time. We propose a new simulated annealing algorithm, SALAB, for the dynamic facility layout problem. Four variants of SALAB find the best known solution for 20 of the 48 benchmark problems from the literature, improving upon the best known solutions of 18 problems. We modify SALAB to obtain DSALAB, solving the dynamic distributed facility layout problem with the objective of minimizing relocation cost and total (full and empty) travel cost of the material handling system. We simulate DSALAB solutions of randomly generated problems to study the tradeoff between total cost and congestion in the system. Our experimental results indicate that distributing the department duplicates throughout the facility reduces the total cost with diminishing returns and causes increasing congestion. Therefore, distribution beyond a certain level is not justified.