Marmaray Project and performance of a slurry TBM
Marmaray Projesi ve çamur sistemli tünel açma makinasının performans analizi
  1. Tez No: 224039
  2. Yazar: ULVİ ERGUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUH BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Marmaray projesinin tarihçesi , Marmaray projesi boğaz geçisi hakkında, projenin hedefleri hakkında, tünel açma makinalarının şeçimi ve şeçilen çamur sistemli makina hakkında bilgi ve kazı tekniği hakkında bilgiler verilmiştir. Makinanın mekanik verileri değerlendirilmistir ve çeşitli karşılaştırmalar yapılmıştır. Tünel inşaatı sırasında harcanan zaman dilimleri sınıflandırılıp ,bu zaman dilimlerinin proje ilerledikçe gösterdiği farklılıklar incelenmiştir. Ayrıca kazı malzemesinden alınan numunlere testler uygulanıp kaya özellikleriyle makinanın performansı arasında değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirmede kaya numunelerinin başınç dayanımları ile makinanın verilerinin arasındaki ilişkisi gözlenmiştir.Bu deneysel çalışmanın ileride yapılacak olan veya şu anda devam etmekte olan tünel açma makinalarıyla açılan tünel insaatlarına yol gösterici olması dileğiyle hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis information about Marmaray Project background, some detailed information about Marmaray Project Contract BC1, objectives of the Marmaray Project, selections criteria of Tunnel Boring Machines which are being used in project , some detailed information about Slurry Type TBM and segment lining are given. Utilization of TBM is analysed and changes analysed between the beginning of the project till now in tunnel construction period. Also the performance of slurry type TBM is analysed and evaluated with this thesis also experiments are done for evaluate the performance of TBM and rock properties of excavated materials. Compressive strengths of the rock samples and machine mechanical data?s is evaluated. It is hoped that this study will show the correct way for the future TBM projects.