Ürün yönetiminde kritik başarı faktörleri
Critical success factors in product management
  1. Tez No: 224038
  2. Yazar: EBRU BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Türkiye' de yazılım sektöründe faaliyet göstermekte olan ve Interpromedya'nın açıklamış olduğu ilk 500 bilişim firması içerisinde yer alan firmaların yazılım projeleri incelenerek ürün yönetiminde kritik başarı faktörlerinin neler olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Firmaların yeni ürün geliştirmek adına birçok önemli nedeni bulunmaktadır. Ürün yönetimi firmalar açısından hem mevcut durumlarını korumak hem de varlıklarını güçlendirebilmek açısından hayati öneme sahip bir konudur. Ürün yönetimi birbiri ile ilişkili aktivitiler zincirinin toplamıdır. Bu aktivitelerin her birinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi ürünün başarısı açısından oldukça önemlidir. Özellikle dikkat edilmesi gereken nokta, müşteri geribildirimlerinin ürün yönetimi sürecinin her aşamasında dikkate alınması ve bu bilgilerin süreçlere girdi olarak eklenmesi gerektiğidir. Gerçekleştirilen literatür taraması ile bu konu ile ilgili yapılmış birçok çalışma incelenerek kritik başarı faktörlerinin bir derlemesi yapılmıştır. Kritik başarı faktörlerinin haricinde, başarının nasıl ölçüldüğü de önemli bir konudur. Bu anlamda, yaygın olarak kullanılan performans değerlendirme kriterleri de belirlenmiştir. Yazılım sektöründe yürütülen ürün yönetimi çalışmalarının başarılı olabilmesi için tüketiciye rakip ürünlere kıyasla daha yüksek ve benzersiz faydaların sunulması , ürün yönetimi süreçlerindeki aktivitelerin en iyi şekilde yürütülmesi ve projenin üst yönetimin desteğini almış olması gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The term of Product Management has been widely used and accepted through both academic and business societies since 1960s. Companies have many important reasons to develop new products. Product management is substantially important for companies to maintain their current positions and to empower their existences. Product management is a sum of interrelated activities chain. It is really important to execute each of these activities in an efficient way to have a successful product in the market. The feedbacks of the customers should be considered in every stage of product management and this information has to be taken into account as input. There is not any list of critical success factors, however many researches have been done in different countries and markets. Many researches have been examined, and then a review has been made about critical success factors. Not only the critical success factors, but also how the success is measured is an important issue. In this study, to define and examine critical success factors in product management, the projects of software companies serving in Turkey software market are studied. These companies are selected from the list of ?The Best 500 IT Companies? that Interpromedya announced in 2006. After a through research, the widely used performance evaluation criteria have been determined. For successful products in software market, providing products with higher and unique benefits to customers; executing the activities of product management?s processes with the best quality and; having support from top management for the new product management projects are critical factors.