Patterns in system modeling theory
Modelleme teorisinde modülerlik
- Tez No: 224061
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUTLU YENİSEY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
 - Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde, İşletmeler sürekli değişen dış ortam ile karşı karşıyadırlar. Uygun yönetim için daha iyi iş akışı ve değişime uyum sağlayacak işletme modelleri gereklidir. İş akışı modellemenin hedefi, iş akışı sisteminini anlamak, performans değerlendirmesini üstünleştirmek, karar vermeyi desteklemek ve sürekli iyileştirme için değiştirme cesareti vermektir. Bu hedefe ulaşmak için, etkili enformasyon teknolojisi gerkelidir. Bu nedenle, İşletme içersinde bilgiye ulaşımı destekleyecek etkili enformasyon teknolojisi gereklidir.Organizasyon yönetimine destek amacı ile model entegrasyonuna destek için bu proje referans mimarisi ve modellemesi çercevesinde pattern modellerin geliştirilmesi üzerine odaklanmıştır. Dahası, Referans mimarisini belirleyen ve Üretim proseslere rehberlik eden pattern modelleri, ilgisi olamayan komponentler arasındaki ilişkiyi kurup prosesin ana elemanlarını tanımlar. Bu çalışmamda içeriği sağlamak için elektronik ticaret konusunda uluslararası camia tarafından Kabul gören Renkli Petri ağları ve UML dili şeçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Enterprises today are faced with a rapidly changing environment. There is a need for better process management and increased integration, and enterprise modeling is necessary for proper management. The goal of process modeling is to improve understanding of what happens in the process system, enhance performance evaluation of some parts of the process, support decision-making activities and encourage changes for continuous improvement. Therefore, efficient information technology is required to support the availability of information in the enterprise.In an effort to achieve the integration of models aimed at supporting various facets of organizational management, this project focused on the development of pattern modeling in the context of reference architectures and methodologies. Furthermore the Pattern models, that underlie various reference architectures and the guidelines on modeling manufacturing processes, specifies the main elements of an process and provides a relation between its interrelated components. To provide the context that this work was performed in, Colored Petri Nets and UML which were selected because they result from and are promoted by the major international coalition in the area of e-commerce.