Structural and mechanical changes on recycled polyethylene
Polietilende geridönüşüm sonrası oluşan yapısal ve mekanik değişiklikler
- Tez No: 224077
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ULUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Çevre Mühendisliği, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu projede hiç kullanılmamış, katkısız alçak yoğunluklu polietilen (AYPE) ile başlanarak ardışık olarak 10 kez ekstrüzyon işlemi ile bir geri dönüşüm benzeşim çalışması yapılmış ve 80°C'de 259 saat yaşlandırılmış AYPE ve ticari bir geri dönüştürülmüş AYPE örneği ile karşılaştırmalı olarak polietilenin geri dönüştürülebilirliği araştırılmıştır.Örneklerin kızıl ötesi (IR) spektrofotometrik analizinde ortorombik kristal oranının yaklaşık % 53.36 olduğu ve on ekstrüzyon sonunda oksitlenme indisinin 7.28 değerine yükseldiği kaydedilmiştir. Diferansiyel taramalı kalorimetrik (DSC) çalışmada örneklerin erime sıcaklığı 111.5°C, lamel kalınlıkları 5-10nm ve kristal oranı yaklaşık %23 olarak bulunmuş, örneklerin X-ışını kırınımı (XRD) sonuçları kristal yapısında bir değişimin olmadığını göstermiştir. Reometrik analizler ekstrüzyondan sonra viskozitenin ve esnekliğin artığını, SEM fotoğrafları ise yüzey pürüzlülüğünün artığını göstermiştir. Isıl gravimetrik (DT/TGA) analizde ve mekanik testler sonucunda büyük bir değişim gözlenmemiş, malzemenin akma dayanımı 9.3 MPa, kopma dayanımı 18.7 MPa ve kopmada uzama % 609.7 civarında bulunmuştur.Çalışmada, tekrarlanan ekstrüzyonun AYPE'nin bozunmasına fazla etkisi olmadığı, ticari örneğin ve ısıl olarak yaşlandırılan örneğin daha fazla bozunduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a recycling process was simulated through ten successive extrusion processes starting with pristine LDPE and the samples were examined in terms of recycling ability in comparison with the oven-aged sample at 80°C and 259 hours and a post-consumer LDPE.Orthorhombic crystallinity of the samples was determined from infrared spectra as 53.36% and oxidation indices of the samples increased to 7.28 after ten extrusions. By using differential scanning calorimeter (DSC) analysis melting temperatures, lamellar thicknesses of crystallites and crystallinity percentage were found to be around 111.5°C, 5-10 nm, %23. X-ray diffraction (XRD) analyses showed that there was not a change in the crystalline morphology of the samples. Rheometric analyses indicated a rise in viscosity and in elastic behavior. Scanning electron microscopy (SEM) depicted reduction in surface smoothness. Mechanical tests and thermal gravimetric analyses (TGA) did not show a considerable change and yield stress, ultimate tensile stress and elongation at break of the samples were determined as 9.3MPa, 18.7MPa, and, 609.7%.In the study it was observed that repeated extrusion did not affect considerably the degradation of LDPE whereas post-consumer and oven-aged sample were more prone to degradation.