DAV GD 154 beyaz cücesi'nin sismolojik incelenmesi ve zz ceti kararsızlık kuşağı'nın kırmızı kenarı'nın özellikleri
Asteroseismological analysis of the dav DAV GD 154 and properties of the red edge of the zz ceti instability strip
  1. Tez No: 224088
  2. Yazar: DÜRDANE ÖZLEM HÜRKAL POLATKAN
  3. Danışmanlar: PROF. MUTLU YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ZZ Ceti kararsızlık kuşağı, H-R diyagramında tayflarında Hidrojen çizgileri gösteren soğuk beyaz cüceleri içermektedir. Bu kuşağın kırmızı kenarında yer alan GD 154, hem gözlemsel, hem de kuramsal olarak çalışılmıştır.GD 154' ün kuramsal incelenmesi sırasında bilgisayar ortamında beyaz cüce iç yapı model programı EVOL kullanılarak GD 154' ün iç yapısına ilişkin modeller elde edilmiş ve CJHANRO programı ile bu modellerin zonklama frekansları hesaplanmıştır. Buna göre GD 154' ün zonklama derecesi (l) 1' dir.Ayrıca, çekim dalgalarının yıldız içerisindeki dönme noktaları hesaplanmış; zonklama derecesi 2 olan dalgalarla, derecesi 1 olan dalgaların dönme noktaları karşılaştırılmıştır. Oluşturulan yıldız modelinde, yarıçap, kütle, sıcaklık, yoğunluk, saydamsızlık gibi temel yıldız parametreleri ile Brunt ? Väisälä frekansları hesaplanmıştır. Yine modelden, yıldızın basınç ? yarıçap, basınç ? yoğunluk, kütle - yarıçap değişimleri incelenmiştir.GD 154' ün gözlemsel incelenmesi ise 2004 yılında Viyana Gözlemevi ve Missouri (A.B.D.)' deki Baker Gözlemevi' nden bu çalışma kapsamında elde edilen verilere dayanmaktadır. Gözlem sonuçlarına göre yıldızın baskın zonklama dönemi 1271sn.; frekans yarılmalarından elde edilen dönme dönemi 1,78 gündür.
Özet (Çeviri)
ZZ Ceti instability strip includes cool white dwarfs which show hydrogen lines in their spectra in the Hertzsprung ? Russell diagram. In study of GD 154, which takes place on the red edge of this strip, observational and theoretical considerations are carried out. Interior models of GD 154 are obtained by using a white dwarf computational code which is called EVOL and frequencies in the star are computed with CJHANRO. It is assumed that GD 154 is a l = 1 pulsator. Turning points of the g ? modes of the star are computed and turning points of waves whose pulsation degrees are 1 and 2 are compared.In addition, from the stellar model, with some stellar parameters such as radius, mass, pressure, density and opacity , Brunt ? Väisälä frequencies are computed. Again, from the model, relationship between pressure and radius, pressure and density and mass and radius are found.In the observational work, pulsation frequencies of the star are computed from the observations taken from Vienna Observatory and Baker Observatory in Missouri, U. S. A. in 2004. According to the observations, the dominant pulsation period of the star is 1271s , and from frequency splitting, rotation period of 1,78 days is calculated.