Borsa ve döviz verileri üzerinde veri madenciliği teknolojisini kullanarak zarar riskini azaltan bir uygulama geliştirimi
Developing an application that reduce damage risk using data mining technology on stocks and foreign currency
  1. Tez No: 224090
  2. Yazar: HÜSEYİN AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KORUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ekonometri, Ekonomi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası tarafından sağlanmış olan hisse senetlerine ve endekse ait günlük kapanış fiyat bilgileri ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz kurları üzerinde bir takım istatistiksel işlemler uygulanmıştır.Yapılan istatistiksel işlemlerde, temel olarak veri madenciliği, korelasyon ve volatilite teknikleri kullanılmıştır.Yapılan çalışmalarda ağırlıklı olarak hangi hisse senedinin referans olarak seçilmesi, hangi tarih aralığında ve hangi hisse senetler üzerinde bir takım benzerliklerin aranacağı kullanıcıya sorulan temel sorular arasında yer almıştır. Yapılan çalışma özellikle volatilite hesaplanmasında, korelasyon hesaplanmasında ve volatilite değerlerine ait korelasyon hesaplamasında başarılı sonuçlar vermiştir.Tüm bu çalışmalardaki temel hedef, borsa ile ilgilenen kişiler üzerindeki risk düzeyini aşağı yönde indirgeyebilmektir.Anahtar sözcükler : IMKB, hisse senetleri, veri madenciliği, benzer hisse senetleri, volatilite, korelasyon
Özet (Çeviri)
In this MSc Thesis, some of statistical operations have performed on stock exchanges? and endex? daily closed prices that are supplied by Istanbul Stock Exchange and exchange rates that are supplied by Central Bank of the Republic of Turkey.In these statistical operations, data mining, correlation and volatility techniques have fundamentally used.There are some basic questions were asked to user about which stock will be selected as a reference stock, which stocks will be selected the smilarity will be searched predominantly in all these studies. This study is especially has some successful results in calculation of volatility, in calculation of correlation and in calculation of the correlation of volatility values.The main purpose of these studies is decreasing the risk level of the people who are interested in stock exchanges.Keywords : IMKB, stock exchanges, data mining, similar stocks, volatility, correleation