Bandgeçişi probleminin matematiksel modellenmesi
Mathematical modeling of bandpass problem
- Tez No: 224094
- Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 26
Özet
Optik İletişimde kullanılan ve sürekli geliştirilmekte olan Yoğun Dalgaboyu Bölmeli Çoğullama (DWDM) tekniği bir fiber lifi her biri 10-20 Gbps kapasitesinde yüzlerce iletişim kanalına(dalgaboyu) bölmektedir. Böylece fiber hat üzerinden taşınan veri miktarı terabitler seviyesine ulaşmaktadır. Fiber optik ağlarda kullanılan ağ elemanlarından biri de Ekle/Çıkar Çoğullama(ADM) cihazlarıdır. Optik ağda her dalgaboyunu işlemek üzere bir adet ADM kullanılmaktadır. Bu da kısa mesafeli iletişimlerde bir maliyet getirmektedir. Bu tezde bahsedilen maliyeti indirgemek için matematiksel bir model ele alınmıştır. Bu model, mxn tipinde ikili bir matrisin her bir sütunundaki ardı ardına gelen B(Bandpass sayısı) adet 1'li gruplarının sayısını maksimize eden satırların tekrar düzenlenmesini amaç edinmiştir. Bu çalışmada adı geçen probleme 6 adet matematiksel modelleme önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing) technology which is used in fibre-optic communication divides one fibre to hundred of wavelenghts which have 10-20 Gbps capacity. Therefore date rate which is carried on fibre channel reach to level of terrabits. An add-drop multiplexer (ADM) is an important element of optical fiber networks. One ADM is used for each wavelength in optical networks. It is much more expensive to use in short ?metro? distance communications. An mathematical modeling is proposed to reduce the cost in this thesis. The aim is to find a permutation of rows, which creates the maximum total number of groups having B(Bandpass value) consecutive ?1? elements in a given rectangular binary matrix Amxn. Five mathematical models are proposed in this study.