İzmir-Urla-Çeşme Otoyolu Konak-Alsancak kesimi öneri kent içi geçişlerinin çevresel etkileri üzerine bir araştırma
Research on the environmental effects of the proposed local transitions between Konak-Alsancak area on the İzmir-Urla-Çeşme highway
- Tez No: 224100
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
18. yy gerçekleşen Sanayi Devrimi günümüz uygarlıklarının gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Sanayiye bağlı olarak gelişen iş olanakları, geniş halk kitlelerini kentlerde yaşamaya yöneltmiş ve nüfus hızla artmıştır. Kentsel altyapı ve sosyal donatılar kentsel nüfus artış hızına paralel olarak gelişemediği için toplumsal gereksinimleri karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu gereksinmelerin başında gelen ulaşım hizmeti toplumsal yaşamı kolaylaştırmış ancak artan taşıt sayısı beraberinde çeşitli olumsuzlukları ortaya çıkarmıştır. Bu olumsuzluklar; kirlilik, gürültü, zaman kayıpları ve psikolojik sorunlar şeklinde sıralanabilir.Bu çalışmada; İzmir ulaşım problemine çözüm olarak önerilen ve yasal olarak inşaatı durdurulan Kordonboyu Yolu ele alınmıştır. Konuyla ilgili literatür araştırmasını takiben oluşturulan yöntem ışığında anket çalışması yapılmıştır. Anket katılımcılarının % 67.7'sinin Kordonboyu'na otoyol yapılmasını istemediği çalışma sonucunda, kent halkının konu hakkındaki düşünceleri ortaya konmuş ve kent ulaşım sorunlarına yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrial Revolution which happened in 18th century has great impact on the development of contemporary civilizations. Employment possibilities which have developed depending upon the industry prompt the masses to live in cities and thus population has growth fast. As urban infrastructure and social reinforcements don?t develop parallel to the urban population rise, they don?t meet the social requirements anymore. Transportation service which is at the top of there requirements has eased the social life however the increased vehicle number has brought about variable negativities. We can sort these negativities as pollution, noise, waste of time and psychological problems.In this study; we researched the Kordonboyu Road which was proposed as a solution to the Izmir transportation problem and its construction was called off legally. Survey study was carried out in the light of method which was formed after literature study concerning this issue. 67.7% of the participants don?t want to have highway constructed on Kordonbuyu. At the end of research the thoughts of community was introduced and resolution advisories was made for the urban transportation problems.