Adsorption properties of al-pillared bentonites synthesized by microwave method
Mikrodalga yöntemiyle hazirlanmiş al-tabakali bentonitlerin adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 224110
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET YAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde Al-destekli bentonitlerin, literatürdeki yöntemlerden farklı olarak, daha kısa sürede gerçekleşen, daha az su ve enerji harcanan mikrodalga yöntemiyle üretilmesi incelenmiştir. İlk aşamada Al-destekli bentonitler, mikrodalga yardımıyla sentezlenmiş ve karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Daha sonra ürünlerin adsorpsiyon davranışları ve denge zamanları, kesikli sistemde fenolün model kirletici olarak kullanılmasıyla belirlenmiştir. Deneysel çalışmaların ilk bölümünde, Al-destekli killer, OH-/Al+3 oranı sabit tutulup oligomer çözeltinin içerdiği aluminyum miktarı ve Al+3/kil oranı değişken olarak seçilerek hazırlanmıştır. Oligomer çözeltinin hazırlanışında literatüre bağlı kalınmış ancak yaşlandırma kısmı mikrodalgada yapılmıştır. Buradan elde edilen keggin iyonları ile kilin tabakaları arasında doğal olarak bulunan katyonlar arasında gerçekleşen katyon değişim reaksiyonu da mikrodalgada gerçekleştirilmiştir. X-ışını kırınımı analiz sonuçlarına göre, ham kille karşılaştırıldıklarında bütün örneklerin tabakalar arası uzaklığının artmış olması ve diğer karakterizasyon analizlerinin (FTIR, STA ve BET) de bununla paralel sonuçlar vermesi, mikrodalga yöntemiyle yapılan yaşlandırma ve katyon değişim reaksiyonunun başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini göstermektedir.İkinci bölümde, hazırlanmış olan Al-destekli bentonitlerin, model kirletici olan fenol çözeltisi kullanılarak izoterm ve kinetik denemeleri yapılmıştır. Sonuç olarak, aluminyum miktarı ve Al+3/kil oranının değişmesiyle Al-destekli bentonitlerin adsorpsiyon davranışının değiştirmediği fakat adsorpsiyon kapasitesinin her iki değişkenle doğru orantılı olarak arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new production method was investigated for the production of Al-pillared bentonites by using microwave irradiation, which reduces the required time, water and energy consumption compared to conventional method. Al-pillared bentonites were synthesized by using microwave irradiation and the characterization studies were carried out at the first part of the study. Then the adsorption behavior and equilibrium times were determined by using phenol as a model pollutant in the batch system. In the first part of this work, Al-pillared bentonites were synthesized by keeping the ratio of OH-/Al+3 constant. The amount of aluminum in the oligomer solution and the ratio of Al+3/clay were chosen as parameters of the samples. Oligomer solution was prepared as defined in the literature while ageing process of the solution was carried out in the microwave oven. The resulting Keggin ions were exchanged with the neutralizing cations that naturally exist in the interlayer of clay by using microwave irradiation. The results of XRD analyses, which indicate an increase in the interlayer distance, are in agreement with the results of other characterization analyses (FTIR, STA, and BET). As a consequence, the ageing processes and intercalation reactions were successfully performed by using microwave irradiation.In the second part, phenol solution was used as the model pollutant for the adsorption isotherm and kinetic studies. Eventually, it is found that the amount of aluminum and the ratio of Al+3/clay do not affect the adsorption behavior however they are directly proportional with the adsorption capacity of the Al-pillared samples.