Adsorption properties of ınorgano-organo bentonites
Inorgano-organo bentonitlerin adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 224157
  2. Yazar: BURCU KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET YAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde Inorgano (al-pillared), organo ve inorgano-organo bentonitin adsorpsiyon özellikleri incelenmiştir. Çalışma başlıca iki bölümden oluşmaktadır: birinci bölüm modifiye bentonitlerin hazırlanması ve ikinci bölüm ise hazırlanan bentonitlerin gliserinin renginin ağartılmasında kullanılmasıdır.Deneysel çalışmaların ilk bölümünde Al-pillared-, organo-, ve inorgano organo bentonitler mikrodalga yöntemiyle hazırlanmıştır. Al-pillared bentonitler, başlangıc [Al+3] derişimi 0.1, 0.15, ve 0.2 M olacak şekilde hazırlanmıştır. Organo bentonitlerin hazırlanışında, kilin katyon değişim kapasitesinin (CEC) % 100'üne eşdeğer miktarlarda Hexadecyltrimethylammonium bromide (HDTMAB) kullanılmıştır. Numuneler kurutucu, dondurarak kurutma ve mikrodalga yöntemleri ile kurutularak, kurutma şeklinin kilin yapısına ve ağartma kapasitesine olan etkisi incelenmiştir. Inorgano-organo bentonitler [Al+13] ve HDTMAB kullanılarak modifiye edilmiştir. Numune hazırlama sırasında başlangıç [Al+3] derişimi 0,1 M ve yüzek aktif maddenin miktarı 4 mmol/ kil olarak alınmıştırİkinci bölümde, hazırlanmış olan Al-pillared, organo ve inorgano-organo bentonitlerinin ağartma etkinliğine zaman, sıcaklık ve adsorbent miktarı gibi parametrelerin etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the adsorption properties of modified clays, inorgano (Al-pillared), organo, inorgano-organo, were investigated using distilled glycerine. The study mainly consists of two parts: first, preparation of modified bentonites and second, bleaching of distilled glycerine by modified bentonites.In the first part, Al-pillared, organo-, and inorgano-organo bentonites were prepared by microwave irradiation method. During the synthesis of Al-pillared clay, amount of aluminium used in the preparation was taken 0.1, 0.15 and 0.20 M Organo clays were synthesized by using Hexadecyltrimethylammonium Bromide (HDTMAB). The amount of HDTMAB used was in amount equivalent to 100% of the cation exchange capacity (CEC) of clay. Organo clays were dried under three different drying conditions; oven, microwave, and freeze drying and so it was observed the effect of drying conditions on the structure and adsorption behaviour of the adsorbents. Inorgano-organo bentonites were modified with polyhydroxialuminum and alkylammonium cations. During the synthesis of inorgano-organo clay, 0.1M [Al+3] initial concentration and HDTMA in amount such that the ratio of HDTMA to clay to be 4.0 mmoles/gram.In the second part, the adsorbents prepared were used to investigate the effect of temperature, time of contact, and adsorbent amount.