Mezofilik bir aktinomiset üzerinde biyoaktivite rehberli çalışmalar
Bioactivity guided isolation of antimicrobial compounds from a mesophilic actinomycetes
  1. Tez No: 224111
  2. Yazar: GÜNER EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Antibiyotikler, mikroorganizmalar tarafından üretilen, düşük konsantrasyonlarda diğer mikroorganizmalar üzerinde etkili olan doğal ürünler olarak tanımlanmaktadır. Dirençli patojenlerin gelişmesi, yeni hastalıkların ortaya çıkması, doğal dirençli bakterilerin varlığı ve kullanılmakta olan bazı antibiyotiklerin toksik etkiye sahip olmaları nedeniyle yeni antibiyotiklere ihtiyaç duyulmaktadır.Bu çalışmada, Ege Bölgesinden izole edilen mezofilik Aktinomisetlerden yeni antimikrobiyal moleküllerin elde edilmesi amaçlanmıştır.Ege Bölgesinden 126 mezofilik Aktinomiset izole edilmiş; izolatların sıcaklık, pH ve tuz toleransları belirlenmiştir. Saf kültürlerin antimikrobiyal aktiviteleri Agar-Plak metodu kullanılarak test edilmiştir. MRSA'ya karşı yüksek antimikrobiyal aktivite gösteren M62-1 numaralı izolat biyoaktivite rehberli izolasyon çalışmaları için seçilmiştir. Fermentasyon ve devamında solvan ekstraksiyonu (H2O-Hekzan, H2O-EtOAc, H2O-n-BuOH) yapıldığında en yüksek aktvite EtOAc ekstresinde görülmüştür. Kromatografik metodlar (İ.T.K, VSK, Flash Kromatogfari, Açık Kolon Kromatografisi) kullanılarak iki biyoaktif molekül izole edilmiştir. Aktif moleküllerin yapı tayini çalışmaları devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Antibiotics are defined as organic natural products (secondary metabolites) made by microorganisms which are active against other microorganisms at low concentration. New antibiotics are needed because of the development of resistant pathogens, the evolution of new diseases, the existence of naturally resistant bacteria, and the toxicity of some of the current compounds.Aim of this study is isolation of new antimicrobial molecules from mesophilic Actinomycetes isolated from Aegean Region.126 mesophilic Actinomycete cultures were isolated from Aegean Region. Temperature, pH and saline tolerance of isolates were determined. The antimicrobial activities of pure isolates were tested by using agar-plaque method. Based on high antimicrobial activity versus MRSA, the isolate M62-1 was selected for bioactivity-guided isolation. Fermentation followed by solvent partition studies (H2O-Hekzan, H2O-EtOAc, H2O-n-BuOH) showed that the highest activity was present in EtOAc extract. By using chromatographic methods (TLC, VLC, Flash Chromatography, Open Column Chromatography) two bioactive compounds were isolated. Structure elucidations of the active metabolites are in progress.