Bazı kazmofitlerin anatomik ve morfolojik incelenmesi
  1. Tez No: 3517
  2. Yazar: NEVİN ALBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLKAN ÖZÖRGÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
- 62 - 6. Ö Z E T Bu çalışmada Batı Anadolu'da gelişim gösteren bazı kazmofit bitkilerin anatomik yapı farklılıkları üzerinde durulmuştur. Deneme materyali olarak Umbilicus horizontalis var. horizontalis, Umbilicus horizontalis var, intermedius, Sedum sediforme, Sedum rubens, Sedum caespitosum, Inula heterolepis seçilmiştir. Yapılan anatomik gözlemlerde yalnızca Inula heterole pis' te yaprak yüzeyinin lanat piloz tüylerle örtülü olduğu ve s tornaların amarilis tip, diğerlerinde ise anizositik tipte olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda diğer türlerde görülmeyen mezofil farklılaşması izlenmiştir. Gövde anatomik yapısı bakımından mantar kambiumu varlığı, floem ve ksilem gelişimi ve sklerankimatik doku açısından farklılıklar izlenmiştir. Kökleri açısından da yalnızca yumru kök ve saçak köklere sahip olmaları ve bu oranda iletim sistemi ele manlarının gelişimi yönünden ayrıcalıklar görülmüş ve bunlar literatür yerileri ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 63 - SUMMARY This study covers investigations undertaken on the anatomical differences of some chosmophytes growing in Anatolia. The experimental material consisted of Umbilicus var. horizontalis, Umbilicus horizontalis var. intermedius, Sedum sediforme, Sedum rubens, Sedum caespitosum, Inula heterolepis. The anatomical observations showed that, only in the leaves of Inula heterolepis, surface is covered with lanat pilose hairs and stomata are of amaryllis type. In other species stomata are of anysositic type. Inula heterolepis also shows mesophyll differentiation not observed in other species. The differences have been observed in the cork cambium, phloem and xylem too, in the anatomical structures of stem. Due to the presence of only tuberous and fibrous roots, development of the elements of the conducting system accordingly show differences and these have been discussed in the light of the records given in the literature.