Kadın tüketicilerin bazı dayanıklı tüketim mallarını satın alma ve kullanma davranışlarının incelenmesi
Women consumer's attitudes towards purchasing and using some durable goods of revealing
- Tez No: 113211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER TOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu araştırma, Ankara ili merkez ilçeleri sınırlan içerisinde ikamet etmekte olan kadın tüketicilerin bazı dayanıklı tüketim mallarını satın alma ve kullanma davranışlarını incelemek amacıyla, basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen N=384 kadın tüketici üzerinde planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın verileri geliştirilen anket formuna bağlı kalınarak 20 Ağustos- 30 Ekim 2001 tarihleri arasında araştırmacı tarafından kadın tüketicilerle yüzyüze yapılan görüşmeler sonucunda toplanmıştır. Araştırma sonunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 10.0 paket programından yararlanılmıştır. Verilerin yaş, öğrenim ve gelir açıklayıcı değişkenleri açısından anlamlılık kontrolleri khi-kare (x2) analizi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has planned and conducted on 384 women consumers who were chosen at random and live in Ankara and its suburbs. It aims at revealing their attitudes towards purchasing and using some durable goods. The data of the research was gathered between August 20 and October 30 2001 by the means of interviews with women consumers depending on the questionnaire form developed.