Türkiye'nin levanten ve Ege denizi kıyılarında dağılım gösteren Eulimella, Odostomia ve Ondina (Gastropoda: Pyramidellidae) türlerieinin taksonomik ve ekolojik özellikleri
Taxonomical and ecological features of Eulimella, Odostomia and Ondina species (Pyramidellidae: Gastropoda) distributed along the Turkish coasts of levantine and Aegean seas
  1. Tez No: 224137
  2. Yazar: BANU BİTLİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, Heterobranchia kapsamında bulunan Eulimella, Odostomia ve Ondina (Pyramidellidae, Gastropoda) türlerinin Türkiye'nin Levanten (Akdeniz) ve Ege Denizi kıyılarındaki dağılımını saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu nedenle, bu denizlerin kıyılarından 1995-2005 yılları arasında yapılan örneklemelerde, yukarıda belirtilen 3 genusa ait bireylerin elde edildiği istasyonlar dikkate alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. Bu kapsamda, Ege Denizi kıyılarından 76 ve Levanten Denizi kıyılarından 23 istasyon olmak üzere, toplam 99 istasyonun, 0-150 m arasındaki derinliklerinde bulunan değişik biyotoplardan örneklenen Eulimella, Odostomia ve Ondina genuslarına ait toplam 572 birey incelenmiştir. Örneklerin kalitatif ve kantitatif incelenmeleri sonucunda, bu genuslara ait 22 tür ve 1 alt tür saptanmıştır. Bu türlerden, Eulimella neoattenuata Doğu Akdeniz'den ilk defa rapor edilmektedir. Bunun yanında E. neoattenuata, Odostomia carrozzai, O. eulimoides, O. lorioli, Ondina diaphana ve O. obliqua tüm Ege Denizi, 4 tür Türkiye Mollusca faunası, 2 tür Türkiye' nin Levanten Denizi ve 17 tür Türkiye' nin Ege Denizi kıyıları için ilk defa bu çalışmada bildirilmektedir.Ayrıca bu çalışmada saptanan türlerin dağılımlarını ve ekolojik özelliklerini ortaya koyabilmek için, çeşitli istatistiksel analizler yapılmış ve sonuçları, grafik veya dendogram ile belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the distribution of Eulimella, Odostomia and Ondina (Pyramidellidae, Gastropoda) species belonging to the subclassis Heterobranchia in the Levantine and Aegean coasts of Turkey. Samples were taken during the expeditions between 1995 and 2005 to the Levantine and Aegean Seas, and stations where these 3 genera were found were taken into account. A total of 572 individuals belonging to the genera Eulimella, Odostomia and Ondina were found in various biotopes and dephts (0-150 m) of 99 stations, of which 76 stations are located in the Aegean Sea and 23 stations in the Levantine Sea. As a result of qualitative and quantitative analyses of samples, 22 species and 1 subspecie belonging to these genera were determined. Among these species, Eulimella neoattenuata is new record for the eastern Mediterranean coast. E. neoattenuata, Odostomia carrozzai, O. eulimoides, O. lorioli, Ondina diaphana and O. obliqua are new to the Aegean Sea fauna, and Eulimella neoattenuata, E. unifasciata, Odostomia improbabilis, Ondina crystallina are new to the Turkish mollusc fauna. In addition, 17 species were found to be new to the fauna of the Turkish Aegean coast and 2 species to the fauna of the Turkish Levantine coast.Furthermore, in order to determine the distribution and the ecological features of the species encountered during this study, various statistical analyses were applied and the results of these analyses were presented with graphs and dendrogram.