Türkiye'nin Akdeniz ve Ege denizi kıyılarında dağılım gösteren Acteonidae, Ringiculidae, Haminoeidae ve Cylichnidae (Opisthobranchia:Mollusca) türleri
Acteonidae, Ringiculidae, Haminoeidae and Cylichnidae (Opisthobranchia:Mollusca) species distributed along The Turkish coasts of the levantine and Aegean sea?s
  1. Tez No: 304853
  2. Yazar: FATMA YILDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Zooloji, Marine Science, Aquatic Products, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Akdeniz ve Ege Denizi kıyılarında dağılım gösteren Acteonidae, Ringiculidae, Haminoeidae ve Cylichnidae (Opisthobranchia: Mollusca) türlerinin dağılımını saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 1998-2011 yılları arasında Akdeniz ve Ege Denizi kıyılarından seçilen 86 istasyonun 0-875m arasındaki derinliklerinde yer alan çeşitli biyotoplardan örnekler alınmıştır. Materyalin incelenmesi sonucunda Acteonidae, Ringiculidae, Haminoeidae ve Cylichnidae familyalarına ait 10 genus ve bu genuslara ait 12 tür (Acteon tornatilis, Japonacteon pusillus, Ringicula auriculata, Ringicula conformis, Haminoea hydatis, Atys jeffreysi, Atys angustatus, Weinkauffia turgidula, Cylichna cylindracea, Acteocina mucronata, Roxania utriculus ve Scaphander lignarius) ve bu türler kapsamında yer alan 377 birey bulunmuştur. Bu türlerden Scaphander lignarius sadece Ege Denizi kıyılarından tespit edilmiş olup, Akdeniz'e sonradan giriş yapan yabancı kökenli türlerden olan Atys angustatus ve Acteocina mucronata ise sadece Levanten Denizi kıyılarında bulunmuştur. Bunun yanında Roxania utriculus ve Cylichna cylindracea Türkiye'nin Levanten Denizi kıyıları için ilk defa bu çalışmada rapor edilmiştir.Ayrıca bu çalışmada bulunan türlerin ekolojik ve dağılım özelliklerini belirlemek için, çeşitli istatistiksel analizler yapılmış ve sonuçlar grafiksel olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in order to determine the distribution of Acteonidae, Ringiculidae, Haminoeidae and Cylichnidae (Opisthobranchia: Mollusca) species distributed along the Turkish Levantine and Aegean coasts. Samples were taken from different depths (0-875 m) and biotopes in 86 stations during the expeditions between 1998 and 2011 to the Levantine and Aegean coasts of Turkey. As a result of examination of the material, 10 genera, 12 species (Acteon tornatilis, Japonacteon pusillus, Ringicula auriculata, Ringicula conformis, Haminoea hydatis, Atys jeffreysi, Atys angustatus, Weinkauffia turgidula, Cylichna cylindracea, Acteocina mucronata, Roxania utriculus ve Scaphander lignarius) and 377 specimens of these species belonging to Acteonidae, Ringiculidae, Haminoeidae ve Cylichnidae were found. Among the species Scaphander lignarius was found along the Aegean coast only, whereas Atys angustatus and Acteocina mucronata, which are alien species entered the Mediterranean recently, were found along the Turkish Levantine coast only. However, Roxania utriculus and Cylichna cylindracea are being here reported for the first time to the Turkish Levantine coast.Furthermore, in order to determine the distribution and the ecological features of the species encountered during this study, various statistical analyses were also performed, and the results of these analyses were presented with graphs.