Talaş kaldırmada değişken yüklemenin takım ömrüne etkisinin belirlenmesi
Determining of the effect of variable loading on cutting tool life in machining
- Tez No: 224161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ETEM SAKLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kesici takımlar, talaşlı imalat işlemlerinde temel elemanlardır. Kesme kalitesi ve üretim maliyetleri açısından dikkatli seçilmeli ve uygun parametrelerde kullanılmalıdırlar.Bu çalışmada, talaş kaldırmada kesme hızının ve değişken yüklemenin kesici takım ömrüne etkileri incelenmiştir. Bu amaçla sabit ve değişken yükleme koşullarında talaş kaldırma testleri gerçekleştirilmiştir. Oluşturulan kuvvet ölçüm sistemi ile esas kesme kuvvetleri ölçülmüş ve takım aşınması incelenerek takım ömürleri belirlenmiştir.Testler sonucunda, kesme hızındaki artışın ve değişken yüklemenin takım ömrünü azalttığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Cutting tools are base elements in machining. They must be chosen carefully and used with proper parameters because of cutting quality and production cost.In this work, the effects of cutting speed and variable loading on cutting tool life were studied. So that, a few machining tests were carried out under stable and variable conditions. Main cutting forces were measured with a force measurement system which was designed and manufactured. Flank wear were also observed under a microscope and tool lives were determined.Based on the results of the tests, it can be concluded that an increase in cutting speed and variable loading cause a decrease in tool life.