İpekböceğinde (Bombyx mori) 5. larval evrenin 0. gününden itibaren kontrol ve juvenil hormon analoğu fenoxycarb uygulanan gruplarda hemolenf proteinlerinin sds-page ile belirlenmesi
Determination of hemolymph proteins with sds-page in silkworm (Bombyx mori) the both groups of control and fenoxycarb applications from v. instar of day 0
  1. Tez No: 224160
  2. Yazar: RAMAZAN URANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Zooloji, Biology, Physiology, Zoology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Holometabol böceklerin gelişimi esnasında, belirli larval dokuların yıkımı, yeniden oluşumu ve çeşitli dokuların yetişkenlerde yeniden düzenlenmesi çeşitli makro moleküllerin kullanılması ve sentezine bağlıdır. Bu biyolojik işlemler böcek endokrin sistemi tarafından düzenlenmektedir. Juvenil hormon ve ekdisteroidler deri değiştirme ve metamorfoz işlemlerini de yöneten, böcek endokrin sisteminin önemli hormonlarıdır. İpekböceğinde larval gelişim esnasında, juvenil hormon ve ekdisteroidler protein sentezinin regülasyonuna katılır. Hemolenf proteinleri yağ hücrelerinde sentezlenir ve post- embriyonik gelişimde ve metamorfoz esnasında zamana bağlı olarak hemolenfe salınırlar.Çalışmamızda, bir juvenil hormon analoğu olan fenoxycarbın V. larval evrede hemolenf proteinlerine etkisi belirlenmiştir. Bu çalışma için Bradford yöntemi ile hemolenfteki total protein miktarı belirlenmiş, SDS-PAGE gerçekleştirilmiş ve SDS-PAGE jelleri gümüş boyama tekniği ile boyanmıştır. Fenoxycarb, ipekböceği V. larval evresini doz ve zamana bağlı olarak etkilemiştir. Sonuçta, beşinci larval evrede protein sentezi fenoxycarb tarafından pozitif olarak etkilenmiş ve dişilerde 6. gün fenoxycarb uygulaması cinsiyete özel vitellogenin proteini sentezini uyarmıştır. Ayrıca, fenoxycarb uygulama gruplarında bazı tanımlanmamış protein fraksiyonları meydana geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the development of holometabolous insects, processes such as the destruction of certain larval tissues, rejuvenation and remolding of various tissues into adult ones are bound to involve the synthesis and utilization of various macromolecules. This biological processes regulated by insect endocrine systems. Juvenil hormone and ecdysteroids are important hormones of insect endocrine systems which were orchestrate molting and metamorphosis. During the larval development of silkworm, juvenile hormone and ecdysteroids joined protein synthesis regulation. Hemolymph proteins are synthesized in fat body cells and then secreted into hemolymph in a time ?dependent manner during post-embryonic development and metamorphosis.In this study, we determined the effects of a juvenile hormone analog fenoxycarb on hemolymph proteins in V. instar larvae of silkworm. For this study total protein amounts of hemolymph is determined with Bradford protein assay, SDS-PAGE is performed and SDS-PAGE gels are stained with silver nitrate. Fenoxycarb affected silkworm V. instar larvae time and dose-dependent manner. In conclusion, protein synthesis is affected positive by fenoxycarb in fifty instar larvae and sex specific vitellogenin protein synthesis is stimulated with day 6 fenoxycarb applications in females. However, some undetermined protein fractions is occurred in fenoxycarb application groups.