CNC takım tezgahlarında hızlı talaş kaldırma prosesinin teorik ve deneysel incelenmesi
Theoretical and experimental study of high speed machining process in CNC machine tools
- Tez No: 100785
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AKKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
CNC TAKIM TEZGAHLARINDA HIZLI TALAŞ KALDIRMA PROSESİNİN TEORİK VE DENEYSEL İNCELENMESİ ÖZET Tezin konusu, talaş kaldırma alanında son yıllarda meydana gelen ve günden güne gelişen, hızlı talaş kaldırma, sert talaş kaldırma ve kuru talaş kaldırma olarak adlandırılan, yeni talaş kaldırma yöntemleri ile ilgilidir.“CNC TAKIM TEZGAHLARINDA HIZLI TALAŞ KALDIRMA PROSESİNİN TEORİK VE DENEYSEL İNCELENMESİ”başlığını taşıyan tezde, talaş kaldırma prosesi olarak frezeleme seçilmiş ve bu prosesin incelenmesi takım aşınması ve takım ömrü esaslarına göre yapılmıştır. Giriş bölümünde, talaş kaldırma işlemindeki işleme zamanının ve işleme maliyetinin azaltılmasına bağlı olarak, hızlı talaş kaldırmanın gerekliliği üzerinde durulmuş ve tez konusunun seçim nedenleri açıklanmıştır. Bölüm 2 'de literatürde verilen bilgilere dayanarak talaş kaldırma prosesi ve tezde incelenecek bir faktör olan takım aşınması incelenmiş, ayrıca takımın abrazyon, difuzyon, oksidasyon, yorulma ve adezyon gibi aşınmalara maruz kaldığı tespit edilmiştir. Bunların arasından takım aşınmasında en etkili olan adezyon ve daha sonra abrazyon aşınması ile ilgili standart niteliği taşıyan ölçme sistemleri bulunmuştur. Bu ölçme sistemine göre serbest yüzey aşınması VB, krater aşınması ise KT ile gösterilmiştir. Aşınma ile ilgili takım ömrü üzerinde durulmuş ve takım ömrü; takımın kesme ucunda kabul edilebilen bir aşınma meydana gelinceye kadar geçen süre zarfındaki talaş kaldırma zamanı olarak ifade edilmiştir. Aşınma-takım ömrü ilişkisi teorik olarak incelenmiş ve bu ilişkiyi ifade edilen bağıntılar verilmiştir. Bölüm 3 'de, yeni bir oluşum olan hızlı talaş kaldırma, literatürde verilen bilgilere göre ele alınmış, bu oluşumun proses-tezgah-takım entegrasyonu şeklinde geliştiği gösterilmiştir. Proses bakımından çeşitli görüşlere karşın, hızlı talaş kaldırma; ilerleme hızının, kesme hızının, takım ve parça değiştirme zamanının ve tezgah dinamiğinin, bugüne kadar alışılmış değerlerin çok üstünde (5...10 misli) kontrolüne imkan veren bir talaş kaldırma prosesi olarak ifade edilmiştir. Hızlı talaş kaldırma olayının avantajları ve dezavantajları verildikten sonra, tezgahların analizine xiigeçilmiş ve bunların yeni konstrüksiyona sahip tezgah tipleri olduğu gösterilmiştir. Bu konstrüksiyonun esasını doğrusal motorlar, yekpare iş milleri, çok rijid gövde yapıları ve hibrid (seramik bilyalı) yataklar ve kızaklar oluşturmaktadır. Ayrıca bu tip tezgahlar yeni ve hızlı talaş kaldırmaya uygun CNC kontrol ünitesi ile donatılmıştır. Bunun yanı sıra hızlı talaş kaldırma yönteminin meydana gelmesinde; seramik, sermet, kübik bor nitrür (CBN) ve özellikle kaplanmış takımların geliştirilmesinin büyük rol oynadığı gösterilmiştir. Tezde incelenen talaş kaldırma prosesi frezeleme olduğundan, Bölüm 4 'de literatüre dayanarak frezeleme hakkında en son bilgiler verilmiştir. Bu hususta fiziksel ve analitik bakımdan frezeleme prosesinin analizi yapılmış, frezeleme işleminin başlıca özelliklerinin; yüksek talaş kaldırma hacmi, iyi bir doğruluk ve yüzey kalitesi ve şekil esnekliği olduğu açıklanmıştır. Buna göre frezeleme ile çok çeşit ve karmaşık geometrik yüzeylere sahip parçaların işlendiği gösterilmiştir. Ayrıca bu işlemde kullanılan takma uçlu takımların geometrisi üzerinde durulmuş ve prosesin kesme koşulları ele alınmıştır. Burada en önemli özellik olarak frezelemede talaş kalınlığının değişken olduğu gösterilmiş ve buna göre kesme faktörleri ve talaş kaldırma kuvvetleri teorik ve analitik olarak incelenmiştir. Deney faktörlerinin seçiminin açıklandığı Bölüm 5'te; tezgah olarak özellikle kalıp imalatı için tasarlanmış, üç eksenli, yüksek bir rijitliğe ve dinamik stabiliteye sahip SUPERMAX YCM-V105A işleme merkezi seçilmiştir. Takım olarak: CBN, TİAICN ve TiCN kaplı kobalt esaslı karbür ve ayrıca kaplanmamış SM olmak üzere dört değişik takım malzemesi ile donatılmış, çapı 12 mm olan küresel parmak freze kullanılmıştır. İş parçası malzemesi olarak 42 CrMo4, 16 MnCr5 ve X 40 CrMoV 5 1 (SAE H13) çelikleri seçilmiş ve tüm malzemeler RC=40±2 'ye kadar sertleştirilmiştir. Kesme hızları için v= 125; 225; 325 ve 400 m/dak değerleri; ilerleme için s=0,2 mm/dev ve paso kalınlığı için a=1,5 mm seçilmiştir. Deney yöntemine gelince, işleme sırasında t= 4; 6; 10; 16; 20; 24; 31; 41; 50 dakikaların sonunda işlem durdurulmuş, takım aşınması incelenmiş ve aşınma değerleri mikroskopla ölçülmüştür, ölçülen aşınma değerleri, takımlara göre gruplandırılmış tablo ve diyagram şeklinde verilmiştir (Bölüm 6). Deney sonuçlarının irdelenmesi yapılan Bölüm 7'de; deney sırasında takımların incelenmesi neticesinde, kesmenin ilk kademesindeki takım aşınmasının, kesme hızının maksimum olduğu yerde başladığı görülmüştür. Daha sonra kesmenin XIIIilerlemesi ile, takımın iş parçasına teması boyunca düzgün bir takım aşınması meydana geldiği gösterilmiştir. Tüm deneylerde aşınma adezyon aşınması şeklinde olmuş, krater tipi aşınma görülmemiş ve tüm takımlarda aşınma serbest yüzeyde meydana gelmiştir. Tablo ve diyagramların incelenmesinden, iki tip aşınma meydana geldiği görülmüştür. Normal (sabit) aşınma denilen birinci aşınma modelinde, hızlı bir büyümeden sonra aşınma sabit kalmakta ve belirli bir zamandan sonra hızlı bir büyüme göstermektedir. Doğrusal aşınma denilen ikincisinde ise ilk andaki hızlı büyümeden sonra aşınma sürekli büyümektedir. Bu iki tip aşınma, aşınmanın yüzey kalitesi kriterine göre karşılaştırılmış ve şu sonuca varılmıştır: Sabit aşınmada, takım aşınması uzun bir süre sabit kaldığı için yüzey kalitesi aynı kalmaktadır; ancak aşınmanın büyümeye başladığı andan itibaren yüzey kalitesinin kötüleştiği görülmüştür. Doğrusal aşınmada, aşınma sürekli büyüdüğü için, parçanın yüzey kalitesi sabit kalmayıp gittikçe kötüleşmektedir. Deneylerde kullanılan takım ve iş parçası malzemelerinin karşılaştırılması, aşınmanın gelişme tipine, sabit aşınma zamanına ve aşınma doğrusunun eğimine göre yapılmıştır. Bu bakımdan, gelişme tipine göre deneylerde kullanılan tüm takımlarda, iş parçası malzemesinin sertliği yükseldikçe, sabit bir aşınma tipinden doğrusal bir aşınma tipine geçildiği görülmüştür. Bununla beraber her malzeme için, kesme hızı artıkça aşınma gelişme tipi, sabit aşınmadan doğrusal aşınmaya doğru yönlenmekte ve v=400 m/dak kesme hızında, aşınma doğrusal veya doğrusala çok yakın olmaktadır. Takımlar arası en iyi davranışı CBN takımı göstermiş, onu TİAICN kaplı sert takım malzemesi izlemiş, üçüncü sırada TiCN ile kaplı sert takım malzemesi yer almış ve kaplamasız sert malzeme takımı ise en kötü davranışı göstermiştir. Ayrıca sert malzeme esasına dayanan takımların benzer gelişme gösterdikleri ve CBN takımının gösterdiği davranıştan farklı olduğu gözlenmiştir. Buradan talaş kaldırma prosesinde takımın ana malzemesinin esas önemli olduğu, kaplamaların ise yalnızca prosesi iyileştirdiği sonucuna varılmıştır. Kesme hızının etkisi; hem aşınma değerlerini, hem de aşınmanın gelişme tipini etkilemektedir. Doğal olarak kesme hızı arttıkça aynı çalışma zamanı için, aşınma değerleri artmaktadır. Bu beklenen bir sonuçtur. Fakat ilginç olanı kesme hızının aşınmanın gelişme şeklini etkilemesidir. Hızın etkisi bakımından CBN ve sert metal takımlar arasında belirgin bir fark görülmektedir. Kesme hızlarının büyümesi ile ; CBN takımında aşınmalar yaklaşık orantılı olarak büyümektedir. Yani aşınmanın gelişmesi ne olursa olsun, çeşitli hızları temsil eden eğriler arasında açık bir fark xivyoktur. Sert metal takımlarda ise, v=400 m/dak ile diğer hızlar arasında açık bir fark vardır. Bu grupların arasında en küçük fark TİAICN kaplı takıma aittir. Bu gözlemlerden çıkan sonuca göre, takım malzemesi kesme hızı sınırına yaklaştığında hızların orantılı bir şekilde büyümesine karşın, aşınma değerleri aşırı derecede büyümektedir. Değerlere göre karşılaştırmada en iyi davranışı sırasıyla CBN, TİAICN kaplamalı sert metal, TiCN ile kaplı sert metal ve kaplamasız sert metal takımı göstermiştir. Bu hususta verilen diyagramların incelenmesinden, üç takım grubu oluştuğu görülmüştür. Tüm deney koşullarında, birinci gurupta CBN, ikincide yakın değerlere sahip TİAICN ve TiCN kaplı sert metal ve üçüncü grupta kaplamasız sert metal yer almıştır. Yapılan deneyler ve bu deney sonuçlarının incelenmesine dayanarak hızlı talaş kaldırmada talaş kaldırma ve aşınma ile ilgili şu teori öne sürülebilir: Hızlı talaş kaldırmayı olumsuz etkileyen iki önemli faktör vardır. Birincisi ısı oluşumu ve ona bağlı olan sıcaklık, ikincisi dinamik stabilitedir. Dinamik stabilite bu tezin inceleme alanı dışındadır. Bu çalışmada talaş kaldırma prosesine bağlı sıcaklık ele alınmıştır. Sıcaklığın takıma olan etkisi iki yönde olmaktadır. Birincisi takım aşınmasına ortam yaratmakta ve ikincisi ise termal şoklar meydana getirmektedir. Talaş kaldırma proses esaslarının incelendiği Bölüm 2'de gösterildiği gibi, talaş kaldırma sırasında; takım gerek iş parçası, gerekse talaş ile sürekli olarak temasta bulunmaktadır. Bu temas yüzeylerinde yüksek basınçlar; aşırı sürtünme; takımın kesme ağzına doğru yüksek mekanik ve termik gerilmeler; kimyasal aktivite, yüksek ısı ve sıcaklık ve ayrıca termal şoklar gibi olaylar meydana gelmektedir. Eğer takım ile temas ettiği yüzeyler arasına, bu aşınma olaylarının çoğunu veya hepsini azaltan veya bertaraf eden, tıpkı yağlamada olduğu gibi, bir ara malzeme konulursa o zaman çok yüksek hızlarda ve çok sert malzemelerden talaş kaldırma mümkün olabilir. Takımlara uygulanan kaplamalar esasen bu ara malzeme rolünü oynamaktadır. Kaplamalar sürtünmeyi azaltan bir yağlayıcı madde, ısıyı ve termal şoklara karşı bir engel (baraj) oluşturan ve kimyasal aktiviteyi ve talaşın yapışmasını önleyen bir ara malzeme gibi davranmaktadır. Talaş kaldırma prosesi esasen takımın ana malzemesine bağlıdır; kaplama malzemeleri ise iş parçası ile takımın arasında yukarıdaki olayları bertaraf eden, önleyen veya azaltan yalnızca bir ara malzemedir. Bölüm 2.7'de deney sonuçlarının analitik olarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Analitik değerlendirme en küçük kareler yöntemine dayanan regresyon analizine XVgöre yapılmış ve aşınma-çalışma zamanı (VBm=f(t)) ve Taylor denklemi (T=f(v)) olmak üzere iki denklem grubu şeklinde gerçekleştirilmiştir. Aşınma-çalışma zamanı denklemleri VBm=f(t); deney sonuçlarının verildiği Bölüm 6'daki tablo ve diyagramlara dayanarak yapılmıştır. Doğrusal bir aşınma gelişmesi göstermeyen takım-parça malzemesi çifti için, yapılan bir çok regresyon denemelerden sonra en uygun denklem, örneğin CBN-42CrMo4 (v=125 m/dak) için; VBm=2E-08.t5 - 2E-06.t4 + 9E-05.t3 - 0,001 8.f + 0,021.t - 0,0004 şeklinde beşinci derecede polinom olduğu görülmüştür. Ayrıca bazı hallerde özellikle v=400 m/dak'a için VBm= a.t + b şeklinde doğrusal denklemler de elde edilmiştir. Bununla beraber doğrusal olmayan beşinci dereceli polinomlar incelendiğinde, tüm haller için polinom katsayılarının çok küçük değerlere sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca beşinci derecedeki bir denklemin pratikte kullanılması çok zor olduğu hususu da dikkate alınarak, bu aşınma şeklinin doğrusal bir şekilde temsil edilmesinin maksada daha uygun olacağı sonucuna varılmıştır. Aşınma gelişme denklemlerinin doğrusal şeklinde ifade edilmesi için iki yol seçilmiştir. Birincisinde deney noktalarının tümü muhafaza edilerek doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. İkincisinde ise, aşınmanın başlangıç ve çabuk aşınmanın başladığı son kısmı ihmal edilmiş ve yalnızca normal aşınma kısmı dikkate alınarak regresyon analizi uygulanmıştır. Birinci yönteme orijinal, ikincisine ise düzeltilmiş denilmiştir. Her iki yöntemle elde edilen denklem ve grafiklerin uyumluluk dereceleri karşılaştırılmış ve düzeltilmiş yöntemde elde edilen denklemlerin uyumluluk dereceleri çok iyi denilebilecek (genelde %99'ün üstünde) ölçüde çıkmıştır. Bu sonuca göre deney değerlerinin denklemlerinin, düzeltilmiş yönteme göre verilmesi kararlaştırılmıştır ve bu denklemler örneğin CBN-42 CrMo4 (v=225 m/dak) için VBm= 0,0024.t + 0,0924 şeklinde gösterilmiştir. Ayrıca bu denklemlerin diyagramları da çizilmiştir. Hız-ömür T=f(v) denklemlerini elde etmek için izin verilen aşınma değeri VBkr=0,3 mm olarak seçilmiştir. Bu değerle örneğin T= -0.094.V + 63,30 şeklinde aşınma-çalışma zamanı denklemlerinden, her takım-iş parçası malzemesi için hız-ömür denklemleri bulunmuştur. XVI
Özet (Çeviri)
THEORETICAL AND EXPERIMENTAL STUDY OF HIGH SPEED MACHINING PROCESS IN CNC MACHINE TOOLS. SUMMARY The subject of this thesis is related with the new machining techniques those have been developing during the last decade mainly as; high speed machining, hard material machining and dry machining. The title of the thesis was established as THEORETICAL AND EXPERIMENTAL STUDY OF HIGH SPEED MACHINING PROCESS IN CNC MACHINE TOOLS“. The milling operation has been chosen as machining process and the study was performed according to the principles of tool wear and tool life. In the introduction chapter, depending on the machining time and machining cost reduction in machining operation, it has been emphasized on the requisite of high speed machining; and the reasons for the selection of the thesis subject were explained. In the subsequent chapter 2, based on the knowledge which is given in the literature, the chip removal process and tool wear in which an important factor to be studied in the thesis have been examined. In addition to this, it has been established that the tool is exposed to abrasion, diffusion, oxidation, fatigue and adhesion type of wears. Among these affluence primarily and secondarily most effective tool wears have been fixed as adhesion and abrasion and their related measuring systems have been found as the standard characteristic. According to this measuring system flank wear is denoted as VB and cratering as KT. It has been pointed out on the tool life related with wear and tool life has been taken as the machining time until permissible tool wear has been occurred at the cutting edge of the tool. Tool wear versus tool life relation have been theoretically studied and some correlation representing these relations have been given. In chapter 3, as a new understanding the high speed machining has been taken in the conformity with the literature and this approaches development has been proved as process - machine tool - tool integration. From the process point of view against various high speed machining has been expressed as chip removal process which enables to control feed-rate, cutting speed, tool and work-piece change time and xviimachine tool dynamics as high as 5 to 10 times as of conventional values. On the other hand, reduction of tool change and work-piece change time and machine tool dynamics have been improved. After having been given the advantages and disadvantages of high speed machining, it has been mentioned the analysis of mining machine and it has been shown that these machinery are of new type. The general character of this new construction inherits linear motors, single spindles, high rigidity body structures and hybrid (ceramic) bearings and guide-ways. In addition to these, in high speed machining process the machine tools those have the above mentioned type of construction are equipped with a new speedy CNC control unit. Besides it has been determined that the ceramic, sermet cubic bor nitride (CBN) and especially coated tools development are very important for the high speed machining method. Since milling is the chip removal process studied in this thesis, the current information about milling process has been given based on the literature in chapter 4. At this point, the milling process is analyzed physically and analytically and it has been emphasized that the main characteristics of milling operation are; the volume of high chip removal, a good accuracy and surface quality and shape flexibility. According to these it is shown that, by the milling process, production of various work-piece and complex geometrical surfaces are possible. Besides, it has been looked through on the geometry of indexable tools used in this operation and the conditions of cutting of the process have been handled. At this point the most important feature in milling, the chip thickness has been shown as a variable and according to this, the cutting factors and chip removal forces have been studied theoretically and analytically. As the selection of experimental factors have been explained in chapter 5, a machine tool which is specially equipped for the production of mould, and that has three axis, high rigidity and dynamic stability called ”SUPERMAX YCM-V105A CNC Machining Center“ has been chosen. The machine tool was equipped with four, different tool materials as CBN, TiAICN and TiCN coated cobalt based carbur and also uncoated SM. A ball nose endmill with diameter of 12 mm was used. As a work piece materials 42 CrMo4, 16 MnCr5 and X 40 CrMoV 5 1 (SAE H13) were selected and all the materials were hardened to 40±2 HRC by the heat treatment. The cutting conditions for the machining operation chosen were as follows. For the cutting speed v=125, 225, 325 and 400 m/min, for the feed-rate s=0,2 mm/rev and for depth of cut a=1,5 mm were applied. The experimental method was performed as; the XVIIImachining operation was stopped at the end of t= 4, 6, 10, 16, 20, 24, 31, 41, 50 minutes and tool wear was studied and its values were measured by microscope. The measured wear values were classified according to tools and the results were given in the table and diagram (Chapter 6) As the result of the experiments have been searched in chapter 7, from the study of tools during the experiment, it has been searched that the tool wear started where the cutting speed is maximum. After then while cutting action is continuing it has been shown that a uniform tool wear was formed throughout the contact region between the work-piece and tool. The wear occurred as adhesion type of wear within all experiments. Cratering hasn't been found and all tool wears occurred at the flank surface. After the examination of the tables and diagrams, it has been seen that two types of wears occurred. At the first, wear model called normal (constant) wean, after a fast increase the wear remained constant and it showed a fast increase again after a period of time. At the second, wear model called linear wear, the wear continued to increase after a fast increase at the beginning. These two types of wear have been compared as to the criteria of the surface quality and it has been concluded as; in the constant wear case, no damage on the work-piece surface was seen because the tool wear remained constant for a long period of time, but while the wear started to increase the surface quality got worst. In the linear wear case, it has been experienced that as the wear increased continuously, the surface quality of the work-piece was damaged increasingly. The materials of tools and work-pieces used in the experiments have been compared as the wear development type, constant wear time and slope of wear line. Therefore, in all the tools those have been used in experiments according to wear development type, when the hardness of the work-piece increases a transition is obtained from constant wear to linear wear. In addition to this, for all the materials, as the cutting speed has increased wear development type was changed from constant to linear and it became linear or so close to linear at the cutting speed v=400 m/min. Among the tools, CBN has indicated the best behavior. It has been fol