Çipura (Sparus aurata) beslemede alternatif yem katkı maddesi kullanımı üzerine araştırmalar
Investigations of alternatively feed ingredients in gilthead sea bream (Sparus aurata) feeding
  1. Tez No: 224163
  2. Yazar: NEJDET GÜLTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BELGİN HOŞSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada; çipura (Sparus aurata) beslemede alternatif yem hammaddesi olarak Bio-Mos®'un kullanılabilme imkanı ve balıklar üzerindeki fizyolojik etkileri araştırılmıştır. Bio-Mos® ekmek mayasının (Saccharomyces cerevisiae) hücre duvarından elde edilen mannanoligosakkarittir. Çalışma iki farklı deneme yapılarak gerçekleştirilmiştir. İlk denemede Bio-Mos®'un balık yemlerinde kullanılabilme durumu ve miktarı, ikinci denemede ise fizyolojik etkileri incelenmiştir. Birinci denemede 172,11±13,19 g ortalama ağırlığındaki balıklar 20.000±210 adet olacak şekilde 9 adet sekizgen ağkafese stoklanmış ve her grup üç tekrarlı olacak şekilde; ? 0, ? 2 ve ? 4 oranında Bio-Mos® katılarak hazırlanan yemlerle beslenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; investigated alternatively feed ingredients, which name is Bio- Mos®, can be using in gilthead sea bream (Sparus aurata) feeding. Also its effects researched on fish physiology. Bio-Mos® is a mannanoligosaccharide derived from cell wall of yeast Saccharomyces cerevisiae. This study was performed with different two trials. Firstly, Bio-Mos®, can be using in fish feeding and percentage in feed. Secondly, effects of Bio-Mos® in fish physiology. In first trial, fish were stocked in each net cage as 20.000±210 fish with average 172,11±13,19 g initial weight, totally 9 octagonal net cages. Trial diets were composed with 0 ?, 2 ? and 4 ? Bio-Mos®.