Fluoresan boyarmaddelerle çeşitli liflerin boya-baskı olanakları ve haslıkların geliştirilmesinin araştırılması
Dying and printing posibilities of various fibers with fluorescent dyes and improving of their fastness
  1. Tez No: 224169
  2. Yazar: SALİH ERDEM KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. PERRİN AKÇAKOCA KUMBASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde insanların dışarıda bulundukları zamanların gittikçe artması, emniyet açısından giysilerinde fluoresan renklerin kullanılmasını neredeyse bir zorunluluk haline getirmiştir. Fluoresan boyarmaddelerin kullanımı gittikçe arttığından, kullanım özelliklerini araştırmak ve geliştirilmek bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, tekstil sektöründe yaygın olarak kullanılan fluoresan özellikteki reaktif, dispers, asit ve pigment boyarmaddelerle pamuk, poliamid ve poliester cinsi kumaşlara boya ve baskı işlemleri uygulanarak haslıkları incelenmiştir. Ayrıca bu kumaşlar üzerine 3 tip UV absorblayıcı aktarılarak, bu maddelerin haslıklar üzerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, increase in time which people spend outside makes approximately an obbligation flourescent dyes to be used in clothes according to the safety requirements. Because of the increase in the usage of flourescent dyes, it is very important to investigate and improve their usage properties. In this thesis project; dyeing and printing processes of cotton, polyamide and polyester fabrics were carried out with reactive, disperse, acid and pigment flourescent dyes which are widely used in textile sector and their fastness properties were investigated. Furthermore 3 types of UV absorbers applicated on these fabrics and their affects on fastness properties were researched.