Utilization of solid wastes from tannery industry
Deri sanayi atıklarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 224178
  2. Yazar: İSMAİL CEM KANTARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE YANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada, 3 değişik tip deri sanayi katı atığı (sabit yataklı) dikey reaktörde pirolizlenmiştir. Atıkların piroliz sırasındaki ısıl davranışlarını incelemek için de 5, 10 ve 20 ? Cdak-1 ısıtma hızı ile 900 ? C'ye kadar termogravimetrik analizi yapılmıştır. Katı atıklar sabit yataklı reaktörde 450 ve 600 ? C'de azot atmosferi altında pirolizlenmiş ve piroliz ürünleri gaz, sıvı ve katı olarak ayrılmıştır. Gaz ürünlerin içeriği GC-TCD ile analizlenmiştir. Sıvı ürünlerin kompozisyonu, sıvı adsorpsiyon kromatografisi ve FTIR kullanılarak karakterize edilmiştir. Ele geçen kok bazı fiziksel özellikleri bakımından incelenmiştir. Piroliz ürünlerinin enerji veya diğer uygulamalarda kullanımı da tartışılmıştır. Katı atıkların aktif karbon üretiminde ham madde olarak kullanılabilirliği de araştırılmıştır. Bu amaçla katı atıklardan fiziksel ve kimyasal aktifleştirme yöntemleriyle aktif karbonlar elde edilmiştir. Aktif karbonların toplam yüzey alanı, mikrogözenekliliği ve mezogözenekliliğinin belirlenmesini içeren yüzey fiziksel özelliklerinin ayrıntılı analizi yapılmıştır. Bu yüzey analizlerinde azot adsorpsiyon-desorpsiyon izotermleri kullanılmıştır. Aktif karbonların gözenekliliği ve yüzey özellikleri karşılaştırılmıştır. Son olarak, aktif karbonların adsorban olarak kullanılma potansiyelini kontrol etmek için seçilmiş aktif karbonlarla metilen mavisi, fenol, ve Cr(VI) adsorpsiyon çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 3 different types of solid wastes from tannery industry were pyrolyzed in a vertical (fixed-bed) reactor. To obtain thermal behavior of wastes during pyrolysis thermogravimetric analysis were also performed at heating rates of 5, 10 and 20 ? C min-1 to the temperature of 900 ? C. In fix-bed reactor, solid wastes were pyrolyzed at 450 and 600 ? C in nitrogen atmosphere. Pyrolysis products were separated as gas, liquid and char. The gas products were analyzed by GC-TCD. The composition of liquid products was characterized by liquid adsorption chromatography and FTIR . The chars were characterized from the point of some of their physical properties. The reuse of pyrolysis products in energy or other application was also discussed. Utilizing solid wastes as raw material for activated carbon production was also investigated. For this purpose, activated carbons were produced from solid wastes by physical and chemical activation methods. A detailed analysis of the surface physical properties of the activated carbons including determination of the total surface area, extent of microporosity and mesoporosity were done. Nitrogen adsorption-desorption isotherms were used for these surface analyses. The porosity and surface properties of activated carbons were examined and compared. Finally, in order to check the potential of activated carbons to be used as adsorbents, methylene blue, phenol, and Cr(VI) adsorption studies were carried out with selected activated carbons.