Ankara ili Etimesgut ilçesindeki parklarda bakım çalışmalarının irdelenmesi
Examination of maintenance works at the parks of Etimesgut district of Ankara province
- Tez No: 224179
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Ankara İli Etimesgut İlçesi'ndeki parklarda bakım çalışmaları irdelenmiştir. Çalışmanın amacı, ilçe sınırları içindeki açık-yeşil alanlardaki bakım çalışmalarını (sulama, gübreleme, budama, tırmıklama, ilaçlama, çim biçme? vb.) uygulama zamanları ve uygulama yöntemleri açısından Avrupa ve Türkiye standartlarıyla karşılaştırmak ve eksiklikleri tespit ederek, çözüm için öneriler getirmektir.Çalışma kapsamında, genel anlamda bakım çalışmaları irdelenmiş ve bulunan veriler Etimesgut ölçeğine indirgenmiştir.Parkların genel yapısı ve parklara ilişkin ölçütler, parklarda uygulanan bakım-onarım çalışmaları değerlendirilerek, 2 ana yöntemle sonuca ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, bakım-onarım çalışmalarının kimi zaman doğru işleyişinin yanında, gecekondu bölgesi ve ikincil yaşam alanlarının bir arada bulunduğu ilçede, kişi başına düşen yeşil alan miktarını arttırmak için çalışmalara devam edildiği, ancak kısa vadeli düşünülerek tesis edilen yeşil alanlarda çevresel etkenler, bilinçsiz çalışanlar, vandalizm, yetersiz kontrol, ihale sistemindeki yanlışlıklara bağlı olarak bakım-onarım çalışmalarının olumsuz yönleri tespit edilmiştir. Bakım çalışmalarında başarı ve sürdürülebilirliği sağlamak için günübirlik çözümlerin yerine, kalıcı çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, maintenance works at the parks of Etimesgut district in Ankara have been studied. Thus, maintenance works (irrigation, fertilization, pruning, scratching, insecticide applications, grass-cutting,? etc.) at open-green spaces within the borders of the district of Etimesgut are compared with European and Turkish standards in terms of application periods and methods. Within this context, maintenance works have been examined in a bread sense and then, data has been adjusted to the district of Etimesgut.Findings have been achieved through a 2. step method. First, the structure and the criterion regarding parks have been determined; then, the maintenance works have been evaluated.At the end of the research, it has been found that, maintenance and repair works have been working property from time to time. Besides, attempts have been taken to increase the amount of green spaces per person at the district of Etimesgut, where slums and secondary living spaces have been found together. However, at green spaces that have been created as a result of short-time decisions, some negative aspects of the maintenance and repair works have been identified. These negative aspects have occurred due to environmental factors, unconscious workers, vandalism, insufficient control and defects in the bidding system. As a result, permanent solutions, instead of daily solutions, have been suggested for the success and sustainability of maintenance works.