Avcı böcek Chilocorus kuwanae Silvestri (Coleoptera: Coccinellidae)'nin Unspis euonymi (Comstock) (Hemiptera: Diaspididae) üzerinde bazı biyolojik özellikleri
Some biological characters of Chilocorus kuwanae Silvestri (Coleoptera: Coccinellidae) on the Unspis euonymi (Comstock) (Hemiptera: Diaspididae)
- Tez No: 224183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ÜLGENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Unaspis euonymi (Comstock.) (Hemiptera: Diaspididae) en önemli taflan zararlısıdır. Araştırmada bu zararlıya karşı biyolojik mücadelede kullanmak üzere ülkemize ithal edilen Chilocorus kuwanae Silvestri (Coleoptera: Coccinellidae)'nin bazı biyolojik özellikleri incelenmiştir. Bu araştırma 28+1oC, %60+10 orantılı nem, 16/8 saat aydınlık/karanlık ışıklanma rejimine sahip iklim odasında U. euonymi üzerinde yürütülmüştür. C. kuwanae erginlerinin yumurtalarını, genel olarak teker teker taflan kabuklubitinin altına bıraktığı, 14 adet dişinin toplam 257, günlük ortalama 19.7 adet yumurta bıraktığı, yumurtaların %57.4'ünün 6. günde %47.86'sının 7. günde açıldığı, açılım oranının %46.30 olduğu tespit edilmiştir. Larvaların ergin olana kadar 4 dönem geçirdiği, avcının, avının sadece ergin öncesi erkek bireylerle beslenmesi durumunda gelişmesini 14.97 günde, pupa süresini ise 8.18+0.35 günde tamamladığı saptanmıştır. Avının dişi ve erkek bireylerin beraber bulunduğu beslenme durumunda ise larva gelişiminin 20.09+1 günde tamamlandığı, pupaların ise 8.67+0.9 günde açıldığı görülmüştür. C. kuwanae populasyonununda cinsiyet oranı bulunma oranı %38.35 erkek %61.64 dişi olarak belirlenmiştir. C. kuwanae ömrünün ortalama 56+0.13 gün sürdüğü, avcının beslenmek için avının ergin öncesi erkek bireylerini tercih ettiği ve günlük olarak ortalama 87.9+15.19 ergin öncesi erkek bireyle, 14.4 +0.79 dişi bireyle beslendiği tespit edilmiştir. Yumurtaların depolanma olanaklarının araştırıldığı denemede sadece 5 gün süreyle +4oC tutulan yumurtalarda açılma olmuş, daha fazla süreyle tutulan yumurtalarda açılma görülmemiştir. C. kuwanae larvalarının açlığa dayanma süreleri araştırılmış, I. dönem larvaların 1.4+ 0.16 gün açlığa dayandığı ve en hassas dönem olduğu, larva yaşının artması ile açlığa dayanma süresinin paralellik gösterdiği, VI. dönem larvaların 4.3+0.15 gün açlığa dayandığı belirlenmiştir. Erginlerde ise bu sürenin 4.8+0.13 gün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chilocorus kuwanae is an effective predator of Unaspis euonymi that is one of the important pest on euonymus plants. It was imported to Turkiye for the biological control of U. euonymi. In this study, some biological properties of C. kuwanae were investigated on U. euonymi, 28+1oC, %60+10 RH, and 16h/8h photoperiod conditions.C. kuwanae females laid their eggs usually individually under the scale covers. Egg hatching ratios were determined %46.30, duration of egg stage %57.14 on sixth day, %57.4 on seventh day. 260 eggs were laid by 14 mated during 13 days. When C. kuwanae larvae feed on male nymphs (I., II. nymphs, prepupa, pupa stages) the mean development time of larvae was determined as 14.97 days, and pupa stage was lasted 8.18+0.35 days. Duration of development of larval stages on feeding on male nymphs and all stages of females of U.euonymi were found 20.09+1days and pupa stage was 8.67+0.9 days. Sexual proportion was of %38.35 male, %61.64 female. Mean longevity of adults were found 56+0.13 days.Resistance of starvation of first stage was found 1.4+ 0.16 day and this stage was found most sensitive. It was higher than previous ones of each larval stages. The starvation resistance of adult C.kuwanae was found 4.8+0.13 days.