Kentsel açık-yeşil alan karar ve uygulamalarının imar mevzuatı kapsamında ankara kenti örneğinde irdelenmesi
Examination of urban open-green space decision and practices within public improvements legislation in case study ankara
- Tez No: 224190
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kentsel açık-yeşil alanlar bir kente önemli katkılar sağlayan fiziksel öğelerdir. Bir kent için açık-yeşil alanların niteliği ve yeterliliği oldukça önemlidir. Kentli için sınırlı da olsa doğayla buluşma noktası olan açık-yeşil alanların oluşumunda imar mevzuatının ve imar planlarının katkısı büyüktür. Ülkemiz planlama kademelenmesine bakıldığında, kentsel açık-yeşil alanlara gereken önemin verilmediği anlaşılmaktadır. Diğer yandan, kentlerimizde açık-yeşil alan karar ve uygulamalarının, mevzuatta geçen standartlarla da çeliştiği görülmektedir.Bu bağlamda, tez çalışmasının amacını; kentsel açık-yeşil alanların öneminin vurgulanmasının yanında, imar mevzuatı kapsamında, açık-yeşil alanlarla doğrudan veya dolaylı olarak ilgili kanun ve yönetmeliklerin incelenerek, uygulama aşamasında verilen bu karar ve düzenlemelerin ne kadar yansıtıldığının belirlenmesi oluşturmaktadır. Bu kapsamda, kentsel açık-yeşil alanlarla ilgili mevzuatın ve yapılan uygulamaların karşılaştırılması için Bahçelievler ve Mebusevleri semtleri örnek olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban open-green spaces are physical elements which provide important contributions to a city. Characteristics and sufficiency of open-green spaces are quite important for cities. Construction legislation and construction plans have considerable contributions during the creation of open-green spaces which are the places although being very limited to meet with nature for citizens. According to the researches on the contexts of Turkey?s planning levels, it?s seen that needed emphasis has not been given to urban open-green areas. On the other hand, it?s also seen that there are contradictions among the standards given in the legislation, decisions and implementations about the open-green spaces in the cities of Turkey.In this sense, the aim of the thesis is; additional to underline the importance of urban open-green spaces, to determine to what degree the regulations and decisions have been reflected to the implementation stage by examining the laws and regulations which are directly or indirectly related with open-green spaces in the context of construction plan. In this concept, Bahçelievler and Mebusevleri neighborhoods are taken as case areas to compare the legislation and implementations related with urban open-green spaces.