Büyükesat Vadisi'nin kent peyzajı ve tasarımı kapsamında incelenmesi
The evaluation of Büyükesat Valley within the context of urban landscape and design
  1. Tez No: 224191
  2. Yazar: TAHSİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MEMLÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Vadiler kentler için gerek rekreasyonel kullanım gerekse kent sağlığı açısından önemli fiziki oluşum ve yaşam ortamlarıdır. Vadi potansiyelinin değerlendirilmesi kent yaşam kalitesinin de yükselmesi ile önemli ölçüde ilişkilidir. Bu anlamda, vadilerin bilimsel ve akılcı yoldan planlanabilmesi için, kent peyzajı kapsamında araştırmaların yapılması önem taşımaktadır.Büyükesat Vadisi, Çankaya İlçesi başta olmak üzere tüm Ankara için önemli bir kaynak potansiyelinde olmasına karşın, zaman içinde sahip olduğu doğal, kültürel ve ekonomik değerlerinin bir kısmının yitirmiş, yoğun bir yapılaşma baskısı altına girmiştir. Çalışma alanının mevcut durumu, Ankara açık yeşil alan sistemi içerisinde olması beklenen değerinin çok altındadır.Bu çalışmanın amacı, Büyükesat Vadisi'nin kent peyzajı ve tasarımı kapsamında değerlendirilmesi, şehircilik ve peyzaj mimarlığı açısından geleceğe ait plan kararlarının şekillendirilmesine yardımcı olmasıdır
Özet (Çeviri)
Valleys are important places is aspects of both recreational use value that they have and urban health. Determination of landscape potential of valleys is also necessary to increase urban life quality. Rational and sustainable land use planning of valleys requires research in context of urban landscape.Although Büyükesat valley is an important resource for Ankara and especially for Çankaya Districh, it has lost some of its natural, cultural and economic values and is under impact of construction activities. The current condition of Büyükesat valley has negative impact on its actual potential of contribution to Ankara?s open and gren space system.The aim of this study is to evaluate Büyükesat Valley as a resource in context of urban landscape and landscape design and to help development of planning policies in the future.