Yıldız Dağları'nın İğneada ? Demirköy arasında yer alan bölümünün biyosfer rezervi olarak planlanması
Planning of İğneada ? Demirköy part of Yıldız Mountains as a biosphere reserve
- Tez No: 224193
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERTUĞRUL YAZGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Biyosfer Rezervleri UNESCO'nun 1970'ten beri biyolojik çeşitliliğin korunması ve katılımcı yaklaşımla sürdürülebilir alan yönetimi konusunda uyguladığı uluslar arası bir programdır. Programın temel hedefi; sürdürülebilir kaynak yönetiminde katılımcı yaklaşımın etkin kılınmasıdır. Biyolojik çeşitliliğin korunması, eğitim, izleme, bilgi ve deneyimlerin küresel ölçekte paylaşımı bu programın temel unsurlarıdır.Istranca Dağları ve İğneada bulundurdukları farklı ekosistemler ile ulusal ölçekte olduğu kadar uluslar arası ölçekte ender ve çeşitlilik gösteren alanlardır. Ancak bu alanlar için biyoçeşitliliğin korunması ve halkın bu kaynakların yönetiminde etkin rol alması gibi faaliyetlerin gerçekleştirileceği doğa koruma çalışmaları tam anlamıyla yapılmamıştır. Bu çalışma kapsamında, ana kaynak değerleri için enderlik ve çeşitlilik sınıflaması yapılmış, bu sınıflama sonucu, bölgesel, ulusal ve uluslar arası ölçekte ender ve çeşitli alanlar, doğa koruma alanları planlama kriterlerine göre tekrar sınıflandırılmıştır. Daha sonra bir bölgeleme sistemi geliştirilerek her bir bölge için kullanım ilkeleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biosphere reserves is an international programme implemented on conservation of biological diversity and sustainable land management with participatory approach by UNESCO since 1970. Main goal of this programme is effectiveness of participatory approach on sustainable resources management. Conservation of biological diversity, training, monitoring, information sharing and experience exchanging as a global level are fundamental elements of this programme.Istranca Mountains and İğneada are rare and biologically diverse places in both national and international scale due to the variety of ecosystem types they have. However nature conservation activities, such as conservation of biodiversity and participation of local communities to resource management, have not been organized and implemented yet in these places. In this study, main resources have been classified in terms of rareness and diversity. As a result of this classification, rare and biologically diverse araes in both national and internatonal scales are reclassified according to the planning principles of nature conservation areas. Accordingly, a regioning system has been developed and the study area has been divided into different regions. Finally, land use principles have been determined for each region.