Hacılar Sağlık Ocağı bölgesinde 0-4 yaş grubu çocuklarda akut solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığı ve etkileyen faktörler
- Tez No: 22419
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN GÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
92 ÖZET Bu çalışma, 1 Şubat 1990-29 Kasım 1990 tarihleri arasın da. Kayseri ili Hacılar Sağlık Ocağı Bölgesindeki 0-48 aylık 178 çocuk üzerinde yürütüldü. Çocuklar, her mevsim birer kez olmak üzere, dört kez izlendi. Çalışmanın amacı, 0-48 aylık çocuklarda akut solunum yolu enfeksiyonlarının (ASYE) mevsimsel prevalansını saptamak ve bu enfeksiyonlarda etkili olabilecek bazı faktörleri ortaya çıkarmak idi. ASYE prevalansı Şubat ayında % 44. 4, Mayıs ayında % 21.3, Ağustos ayında % 18.0 ve Kasım ayında % 38.8 olarak bulundu. Yapılan dört kontrolde, çocukların % 24.7'sinde hiç ASYE tespit edilemezken, % 39. 3 'ünde bir kez, % 25. 3' ünde iki kez, % 10.1 'inde üç kez ve % 0.6'sında dört kez ASYE saptandı. 0-36 aylık çocuklarda ASYE'nın daha sık görüldüğü tes pit edildi. Malnutrisyonlu çocuklarda da yine daha yüksek oranda ASYE bulundu. Anneleri okuryazar olmayan çocuklarda, tek odalı evlerde oturan ya da kıs aylarında tek oda kullanan ailelerin çocuklarında ve evlerinde yakacak olarak talaş kul lanan ailelerin çocuklarında ASYE'nın daha sık görüldüğü saptandı.
Özet (Çeviri)
93 8. SUMMARY This study was carried out between 1st February 1990 and 29th November 1990 on 178 children aged 0 to 48 months at Hacılar Health centre area in Kayseri. The children has been followed four times as harmonious with seasons. Aim of this study was to determine of seasonal prevalence of acute respiratory infections (ARI) on 0-48 months children and to find out if some factors can be related with ARI. Prevalence of ARI was 44.4 % in February, 21.3 % in May, 18.0 % in August and 38.8 % in November. ARI has been found out on children 39.3 % once, 25.3 % twice, 10.1 % three times and 0.6 % four times, besides this 24.7 % of the children hasn't been found at all on the four controls. It was found that frequency of ARI was higher on children aged 25-36 months. Similarly it was determined that malnutrition has increased frequency of ARI. Other factors have been related with ARI as follows: educational level of mothers, to live one-roomed house or to live in one room in the winter, to use wood shaving for heating.