Doğum sonu dönemde depresyon görülme durumu ve depresyon gelişmesini etkileyen risk faktörleri
Postpartum depression after delivery and risk factors affecting depression.
  1. Tez No: 224211
  2. Yazar: DEMET AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN TERZİOĞLU, PROF. DR. KAFİYE EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
. Bu çalışma, doğum sonu dönemde depresyon riski taşıyan kadınlarda depresyon görülme durumu ve depresyon gelişmesini etkileyen risk faktörlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, 20.11.2007 ve 30.01.2008 tarihleri arasında Ankara ili Büyükşehir Belediye sınırları içinde Sağlık Bakanlığına bağlı, Zekai Tahir Burak (ZTB) Kadın Sağlığı Araştırma ve Eğitim Hastanesi yürütülmüştür. ZTB Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2006 yılı İstatistik Bölümü kayıtlarına göre, bir yılda gerçekleşen doğum sayısı 20.000 olarak belirlenmiştir. Örneklem kapsamına bu hastanede doğum yapan toplam 330 kadın alınmış ve doğum sonrası (D.S.) 1. gün, D.S. 2. ve 6. haftalarda kadınlarla toplam üç defa görüşme yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama formu ve Edinburg Doğum Sonu Depresyon Ölçeği (EDDÖ) kullanılmıştır. Veri toplama araçları araştırmacı tarafından D.S. 1. gün yüz yüze görüşme yöntemi, D.S. 2. ve 6. hafta ise telefonla görüşme yöntemi kullanılarak doldurulmuştur. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde, Yüzdelik hesaplaması, İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi, Cochran Q Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan kadınların %70,0'ının 20-30 yaş ve yaş ortalamalarının 20 yaş (17-42 yaş) arasında olduğu, %62,7'sinin ilköğretim mezunu olduğu, %83,9'unun sağlık güvencesinin olduğu, yarıdan fazlasının da gelir düzeylerini ?orta? düzeyde (%65,2) olarak ifade ettikleri belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, kadınların D.S. 1. gün %83,3'ünde EDDÖ puanının 12 puan ve altı, %16,7'sinde 13 puan ve üzerinde olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılan kadınların %80,6'sının, D.S. 2. ve D.S. 6.
Özet (Çeviri)
This research is carried out as a descriptive study to determine depression after delivery among women having depression risks and risk factors affecting depression. Research is performedZekai Tahir Burak Women Health Research and Training Hospital in Municipality of Ankara Province between the dates of 20.11.2007 and 30.01.2008. Sampling was composed of 330 women and on postpartum day 1, day 2 and at 6th week totally three interviews were carried out. As a tool for collecting data, Data collecting form developed by researcher and Edinburg Postnatal Depression Scale (EPDS) were used. Data collecting forms were filled via face to face interviews and phone calls. Percentage calculation, importance test of difference between two means, Cochran Q Test, one way variant analysis (ANOVA) were used in statistically evaluation of data. According to findings, on postpartum day1, EPDS point was 12 points and smaller in % 83,3 women joined to study and 13 points or over in %16,7 of women. Post partum day 2 and 6th week, it was determined the EPDS point was 12 and smaller in 80, 6 percentage of women joined to study. In 19, 4 percentage of women EPDS point was found as 13 and over.