Doğum yapan kadınlarda bebek cinsiyetinin doğum sonu depresyona yansıması ve emzirme süresine etkisi
The reflection of baby gender on postpartum depression and its effect on breastfeeding period in women WHO have giving birth
  1. Tez No: 813528
  2. Yazar: BÜŞRA BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL BÜLEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Doğum sonu dönem; başta duygusal ve fiziksel olmak üzere birçok değişimin yaşandığı ilk bir yıllık süreyi kapsar. Bu dönemde kadınlar karşılaştıkları zorluklarla baş etmede güçlük çekebilir. Bunlardan biri de depresyondur. Gebeliğin planlamış olması, istendik sayıda ve cinsiyette olması bu süreçte çiftler için mutluluk kaynağıdır. Geleneksel toplumlarda bebeğin cinsiyetinin kız olması kadınlarda sosyal baskıya neden olabileceğini ve doğum sonu depresyon görülme durumunu etkileyeceğini belirtmiştir. Emzirme ise anne bebek arasındaki güçlü bağların kurulmasına yol açar. Hem anne hem bebek sağlığı için emzirmenin büyük rolü vardır. Doğum sonu kanama riskini azaltacaktır. Bu bağlamda yapacağımız tez çalışmasının faydası erken dönemde doğum sonu depresyonu fark etmek, emzirme süresine etkisini belirlemek ve literatüre katkı sağlayabilmektir.
Özet (Çeviri)
postpartum period; It covers the first one-year period in which many changes, especially emotional and physical, are experienced. During this period, women may have difficulty coping with the difficulties they face. One of them is depression. The fact that the pregnancy is planned, the desired number and gender is a source of happiness for the couples in this process. He stated that the fact that the baby's gender is a girl in traditional societies may cause social pressure in women and affect the incidence of postpartum depression. Breastfeeding creates strong bonds between mother and baby. Breastfeeding has a great role in the health of both mother and baby. It will reduce the risk of postpartum hemorrhage. In this context, the benefit of our thesis study is to recognize postpartum depression in the early period, to determine its effect on breastfeeding duration and to contribute to the literature.