Oswestry bel özürlülük anketi (ODI)değerlendirilmesinde çok dilde veritabanı tasarımı
Oswestry disability index (ODI) assesment database design in multi languages.
  1. Tez No: 224210
  2. Yazar: RAFET IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroşirürji, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurosurgery, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bel ağrısı yetişkin popülasyonun %80'ni hayatları boyunca en az bir kez etkileyen, kişinin fonksiyonel yeteneklerinde kayba veya azalmaya neden olan ve çok çeşitli patolojilere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Oswestry Bel Özürlülük İndeksi (ODI) bel hastalarında kullanılan önemli fonksiyonel değerlendirmelerden biridir. ODI genelde kâğıda basılı formlar şeklinde hazırlanan ve gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra hasta tarafından doldurulan bir ankettir. Bu nedenle ODI kâğıda dayalı hasta kayıt sistemi (PBPR) özelliği taşımaktadır. Dolayısıyla PBPR ile ilgili bildirilmiş çeşitli sorunlar, ODI ile ilgili verinin yönetiminde de söz konusudur. Elektronik Hasta Kayıt Sistemleri (EPR) PBPR ile ilgili sorunların büyük kısmını ortadan kaldıran, yeni avantajlar getiren ve giderek yaygınlaşan bir bilgi yönetim sistemidir. ODI ile ilgili literatür incelendiğinde, bel ağrılı hastalara yönelik araştırmalarda ikincil planda bazı deneysel uygulamalar söz konusu olmasına karşın ODI'nin bir EPR sistemine nasıl uyarlanacağı ile ilgili doğrudan herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. ODI'nin bir EPR sistemine bağlanabilmesi için standart bir veritabanına ihtiyaç vardır. Bu çalışmada MS ACCESS kullanılarak ODI'nin çok dildeki veritabanı tasarlanmış ve bu veritabanın geçerliliği bir masa üstü uygulaması kullanılarak test edilmiştir. Tasarlanan veri tabanının ODI verisinin PBPR ile yönetilmesinden kaynaklanan çeşitli sorunları çözeceği, ODI ile ilgili çeşitli uygulamaların geliştirilmesinde uluslararası bir standardizasyonu sağlayacağı ve daha büyük örneklemlerde çalışma yapmaya olanak sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Low back pain affects 80% percent of adult population at least one time in their life, it effects functional status and can be seen with different type of pathologies. Oswestry Disability Index (ODI) is one of the most important functional outcome measure which is used in low back patients. ODI is generally used as paper based questionnaires with directions which guide patients. By this reason ODI can be accepted as a Paper Based Patient Record (PBPR). So ODI has same problems as other PBPR systems in management of data. Electronic Patient Record Systems (EPR) becomes more common information management systems in recent years because they have solutions for PBPR with new advantages. There are some studies which includes experimental computer based data collection tool in the literature but it couldn?t be succeed to find any study which describes EPR applications of ODI. Also a standardized database is needed to implement ODI data to an EPR. In this study multi language database of ODI has been designed by using MS ACCESS and validity of the designed database was tested by using a desktop application. It is believed that this database design can solve the data management problems of PBPR based ODI, can standardize development of ODI applications and can increase the number of sample sizes in ODI related studies.