Synthesis of molecularly imprinted polymers as HPLC stationary phase for 4-aminophenol
HPLC sabit fazı olarak molekül kalıplanmış polimerlerin 4-aminofenol için sentezi
- Tez No: 224212
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN ULUBAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Science and Technology, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Molekül kalıplanmış polimerler (MIPs), hedeflenen moleküle karşı seçicilik gösteren, molekülün ayırımında ve saflaştırılmasında kullanılabilecek çok yönlü ve ucuz malzemelerdir.Bu tez çalışması, ?non-kovalent? yaklaşım kullanılarak, kalıplanacak molekül (template) olan 4-aminofenol (4-AMP) varlığında, çeşitli molekül kalıplanmış monolitik HPLC kolonlarının sentezi üzerine odaklanmıştır. Bu çalışmanın amacı, in-situ polimerizasyon tekniği kullanılarak, yapısal olarak benzer moleküller olan 4-AMP ve parasetamolü (P) yüksek seçicilikle ayırma yeteneğine sahip polimerik HPLC kolonları sentezlemektir. Bu amaçla, sadece metakrilik asit (MAA) ya da MAA ile birlikte akrilamid (AAM) komonomeri kullanarak, yüksek miktarda çapraz bağlayıcı, etilenglikol dimetakrilat (EDMA), varlığında çeşitli molekül kalıplanmış monolitler hazırlanmış ve bu monolitlerin ayırım performansları HPLC ile incelenmiştir. Uygun çözücü seçimi ve polimerizasyon şartlarının optimizasyonu ile iyi performans gösteren MIP monolitler elde edilmiştir. En iyi performansa sahip molekül kalıplanmış monolitin, 5.68 ayırıcılık ve 1.91 seçicilik değerlerine sahip MAA/EDMA polimer sistemi olduğu gözlemlenmiştir. AAM komonomeri varlığının, 4-AMP ile AAM arasındaki zayıf etkileşimlerden ve monomer-monomer etkileşimlerinden dolayı, ayırıcılığı ve seçiliği düşürdüğü görülmüştür. Bağlanma bölgesi yoğunlukları ve ayrışma sabiti değerleri frontal analiz yöntemiyle hesaplanmış ve en iyi performansa sahip polimerik monolit için sırasıyla 7.95 µmol/g ve 1.06 mM olarak bulunmuştur. BET analizi sonuçları, bu monolitin 23.48 m2/g yüzey alanına sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Molecularly imprinted polymers (MIPs) are attractive as multi functional and cheap materials which are very promising in recognition for the isolation and separation of target molecules.This thesis mainly focuses on the synthesis of various molecularly imprinted monolithic high performance liquid chromatography (HPLC) columns in the presence of 4-aminophenol (4-AMP) as template molecule, employing the non-covalent approach. The aim of the study was to achieve the synthesis of polymeric HPLC monoliths capable of separating structurally similar molecules, 4-AMP and paracetamol (P), with high selectivity by in-situ polymerization technique. For this purpose, several 4-AMP imprinted monoliths were synthesized by using only methacrylic acid (MAA) or MAA together with a comonomer, acrylamide (AAM), in the presence of high amount of crosslinker, ethyleneglycol dimethacrylate (EDMA) and these polymeric monolith columns were connected to an HPLC device in order to evaluate their separation capabilities. The good performance of MIP monolith was achieved by selection of appropriate solvents and careful optimization of polymerization conditions. The most efficient molecularly imprinted monolith was the polymer of MAA/EDMA with a selectivity of 5.68 and resolution of 1.91. The existance of comonomer, AAM, reduced both the selectivity and resolution of monoliths due to the weaker interactions between AAM and 4-AMP and formation of monomer-monomer association. The effective binding site densities and dissociation constants were estimated from the frontal analysis and found as 7.95 µmol/g and 1.06 mM, respectively, for the polymeric monolith showing the best performance. BET analysis of the same monolith showed that its surface area was 23.48 m2/g.