EDTA'nın farklı yaş gruplarındaki dentin üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of EDTA on young and old radicular dentin
  1. Tez No: 224223
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZGÜR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DOĞAN BUZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı; EDTA ve EDTA+NaOCl'nin kombine kullanımının genç ve yaşlı dentin örnekleri üzerinde yaptığı ultramorfolojik ve kimyasal değişimlerin SEM ve X ışını kırınım grafisi ile incelenmesidir. SEM çalışmasında 16 adet tek köklü insan dişi kullanılmıştır. Dişlerin kronları uzaklaştırıldıktan sonra kök kanalları genişletilmiştir. Diş kökünün koronal ve apikal üçlüsü uzaklaştırılarak elde edilen orta üçlü; bukkolingual yönde ortadan kesilerek iki parçaya ayrılmış, böylece her kökten orta üçlü bölgesinden iki örnek elde edilmiştir. Örneklerden birisi % 17 EDTA ile 1 dakika, sonra % 2.5 NaOCl ile irrige edilmiş, diğer yarısı ise % 17 EDTA ile 10 dakika, sonra % 2.5 NaOCl ile irrige edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the time-dependent effects of EDTA and EDTA+NaOCl on the chemical composition and surface micromorphology young and old dentin; using scanning electron microscope (SEM) and X-ray diffraction analysis. In the SEM investigation, 16 singlerooted extracted human teeth were used. Following removal of tooth crowns, the root canals were enlarged in the conventional manner. Thereafter, the middle third of each root was separated from the coronal and apical sections, and further bisected for treatment of one half with 1-min application of 17% EDTA and the other half with 10-min aplication of 17% EDTA, both of which were further irrigated with 2.5% NaOCl.