Koklear implantlı hastalarda objektif ve subjektif test yöntemlerinin karşılaştırılması.
Comparison of objective and subjective evaluation methods in cochlear implant users.
- Tez No: 224224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA SENNAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Koklear implant kullanıcılarının çevreden gelen akustik uyarıları istenilen aralıkta algılayabilmeleri için, bu uyaranların özelliklerinin kokleadaki elektrik uyaranlarını uygun bir şekilde kontrol edebilmesi gereklidir. T ve C seviyeleri genellikle subjektif değerlendirme yöntemi olan davranışsal yaklaşımlarla tespit edilir. İşitme siniri akustik uyarana olduğu gibi elektrik uyarana da cevap verebilir. Koklear implantlı hastalarda bu cevaplar Neural Response Telemetry: NRT (sinir cevap ölçümü) adı verilen test yöntemiyle ölçülür. Bir diğer objektif yöntem elektrisel olarak uyarılmış stapes refleks testidir (Elektrical Stapedius Reflex Treshold: E-SRT). Ayrıca cochlear implantlı işitme eşiklerine subjektif bir değerlendirme olan serbest alan testleriyle bakılmıştır. Bu çalışmada, Cochlear firmasına ait Nucleus 24M, Nucleus Contour ve Freedom Contour Advance olmak üzere teknik özellikleri farklı olarak bildirilen 3 ayrı elektrot modelinin objektif ve subjektif değerlendirme yöntemlerine olan etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada koklear implant kullanan 64 hasta değerlendirilmiştir.Bakılan tüm elektrotlarda (2., 6., 11., 16., 22.) T, C, NRT, SRT farkları anlamlı bulunmuştur. Ancak koklear implantlı işitme eşiklerinin farkı anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak ancak objektif yöntemler ve subjektif yöntemler göz önünde bulundurularak, bu yöntemler bu konuda deneyimli bir uzman tarafından iyi değerlendirilerek programlama yapılırsa daha güvenilir ve hasta memnuniyeti açısından daha başarılı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to make the cochlear implant users detect/percieve the all acoustic stimulus which are present in daily life, the stimulus transfered by implant has to control the electrical resposponses in the cochlea. Threshold (T) level and Most Comfortable (C) Level are usually specified by using behavioral evaluation techniques which are subjective methods. Freefield audiometric evaluation is also a subjective method to find out the hearing level of cochlear implant users. Auditory nerve respond to not only the acustic stimulus but also to the electrical stimulus. In cochlear implant users, response of the auditory nerve could be measured by using Neural Response Telemetry: NRT. The other objective method for recording the auditory nerve response is electrically evoked Stapedius Reflex Threshold (E-SRT) test.The aim of the study is to compare 3 different electrod model, Nucleus 24M, Nucleus Contour and Freedom Contour Advance in terms of the objective and subjective evaluation methods, In this manuscript, 64 cochlear impalant users are evaluated. For all evaluated electrods (2., 6., 11., 16., 22.) ,the differences of T, C, NRT and SRT levels are significant. However, there is a small difference between hearing threshold with cochlear implant wich is not significant. As a conlusion, objective and subjective methods together provide best results and satisfaction when they are used by an experienced clinician.