Yetişkin bireylerde mevsimsel farklılıkların besin tüketimi, vücut bileşimi ve enerji harcaması üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of seasonal variations on dietary intake, body composition and energy expenditure in adults
  1. Tez No: 224225
  2. Yazar: NİLÜFER ACAR TEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN PEKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu araştırma yetişkin bireylerin besin tüketimlerinin, vücut bileşimi ve enerji harcama durumlarının mevsimsel değişikliklerden etkilenme düzeylerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Ankara ili şehir merkezinde yaşayan 25-45 yaş arası, 31 erkek (% 46.3) ve 36 kadın (%53.7) 67 sağlıklı birey üzerinde yapılmış prospektif kohort bir çalışmadır. Çalışma, birbirini izleyen dört mevsimde, üçer ay aralıklarla yürütülmüştür. Veriler, Ekim (sonbahar), Ocak (kış), Nisan (ilkbahar) ve Temmuz (yaz) aylarında toplanmıştır. Bireylerin genel özellikleri, 24 saatlik besin tüketimleri (birbirini izleyen üç gün, bir günü hafta sonu), besin tüketim sıklıkları, enerji harcamaları (fiziksel aktivite düzeyi kaydı ve ergospirometre-COSMED K4b2 ile) saptanmış ve antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Bireylerin enerji alımlarının en yüksek olduğu mevsim, erkeklerde kış (2419.6±481.2 kkal), kadınlarda ise sonbahardır (1731.3±303.1 kkal). Enerji alımının en düşük olduğu mevsim hem erkek, hem kadınlarda yaz (sırasıyla 2303.6±548.6 ve 1500.2±313.0 kkal) mevsimidir. Erkeklerin enerji alımında mevsimler arası fark istatistiksel olarak önemli değilken, kadınların yaz mevsiminde sonbahar mevsimine göre anlamlı derecede az enerji aldığı saptanmıştır (p0.05). Erkeklerde enerjinin proteinden gelen miktarının en yüksek olduğu mevsim ilkbahar (%16.0±2.6), en düşük olduğu mevsim ise yaz (%15.2±2.4) mevsimidir ve aradaki fark anlamlı bulunmamıştır. Kadınlarda enerjinin proteinden gelen miktarının en yüksek olduğu mevsim ilkbahar (%15.9±2.6), en düşük olduğu mevsim sonbahar (%13.9±2.3) mevsimidir, fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Erkek ve kadınlarda ergospirometre (COSMED K4b2) ile ölçülen ortalama RMR kış mevsiminde (E:1961.5±355.5; K: 1352.3±167.0 kkal), yaz mevsimine (E:1956.7±365.7; K:1341.4±189.6 kkal) göre az da olsa daha yüksek saptanmıştır. Bireylerin bir günlük toplam enerji harcamaları hem erkek ve hem de kadın bireylerde kış mevsiminde, diğer mevsimlere oranla düşüktür, bunun nedeni fiziksel aktivitedeki mevsimsel değişikliklerdir. Bu çalışmanın sonucunda; planlanacak beslenme araştırmalarında mevsimsel değişikliklerin de dikkate alınması gerekliliği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the effects of seasonal variations on dietary intake, body composition and energy expenditure in adults. This is a prospective cohort study, conducted on 25-45 years old healthy adults, 31 males (46.3%) and 36 females (53.7%), living in Ankara city centre. The study was conducted during four consecutive seasons, with 3 months periods. Survey was held in the months of, October (autumn), January (winter), April (Spring) and July (summer). General characteristics, 24-h dietary intake recalls (for three consecutive days, with one day weekend), food frequencies, total energy expenditures (by physical activity records and spirometer COSMED K4b2) were determined and anthropometric measurements were taken. The seasons with high energy intakes were winter for men (2419.6±481.2 kcal) and autumn for women (1731.3±303.1 kcal). Summer was the season with lowest energy intake for both men and women, 2303.6±548.6 and 1500.2±313.0 kcal, respectively. The differences of energy intake between seasons were not significant for men, however, the energy intake of women was less in winter comparing to autumn (p0.05). Seasonal differences in the percentage of energy from protein was higher in spring (16.0±2.6%) than in summer (15.2±2.4%) in men and it was higher in spring (15.9±2.6%) than autumn (13.9±2.3) in women, while the difference was not significant for men (p>0.05), it was significant for women (p0.05). But the mean RMRs measured by ergospirometer (COSMED K4b2) were slightly higher in winter (men:1961.5±355.5; women: 1352.3±167.0 kcals), comparing to summer (men:1956.7±365.7; women:1341.4 ±189.6 kcals). For all individuals, daily total energy expenditure was lower in winter comparing to other seasons. This was the consequence of the seasonal changes in physical activity. As a conclusion of this study, seasonal differences should be taken into consideration in dietary surveys.